Do Pafos z dzieckiem – 8 argumentów za

Pafos jest dobre dla rodziny z dziećmi
Rodzinka w miejscu urodzin Afrodyty/fot. AG

Pafos leżące na zachodzie Cypru, znane jest z wykopalisk z jednymi z lepiej zachowanych mozaikami nad Morzem Śródziemnym. To świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi, idealna baza wypadowa na wycieczki.

Oto 8 argumentów, by do Pafos przyjechać z dzieckiem

1. Odległość

Loty do Pafos oferuje linia lotnicza Ryanair. W sezonie letnim (koniec marca – koniec października) polecimy do Pafos z Warszawy M. (1 raz w tygodniu) oraz Krakowa, Gdańska i Katowic (2 razy w tygodniu). Bilety w sprzedaży na stronie www.ryanair.com można zarezerwować już od 39 zl za lot w jedną stronę. Lot trwa niewiele ponad trzy godziny. Nie za długo dla dziecka, tyle twa przeczytanie kilku książek, kilka zabaw…

2. Klimat

Na Cyprze rzadko pada deszcz(głównie zimą i na początku wiosny),rzadko tez temperatura spada poniżej plus 10 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza. W letnie miesiące potrafi co prawda być bardzo gorąco(jak to nad Morzem Śródziemnym), ale od wczesnej wiosny do późnej jesieni temperatury są na Cyprze kilka lub kilkanaście stopni wyższe niż w Polsce. Tutaj rzadko się marznie.

Na Cyprze rzadko się marznie/fot. AG

3. Mity greckie

Mity greckie w wersji uproszczonej ciekawią już nawet czteroletnie dzieci. A Cypr to doskonała okazja, by o tych mitach porozmawiać w „pięknych okolicznościach przyrody”. Zwłaszcza, że w akcja niektórych mitów odbywa się właśnie tutaj. Można z dzieckiem pojechać na półwysep Akamas przespacerować się do Łaźni Afrodyty – małego basenu skalnego, lub do fontanny Adonisa. Szybciej dojedziemy do Plaży Afrodyty. Tutaj przy skale Petra Tou Romiou bogini wyłoniła się z piany morskiej. Miejsce działa na wyobraźnie. Dodatkowe szukanie kamieni w kształcie serca jest dla każdego dobrą zabawą. W samym Pafos warto zwiedzić słynne mozaiki. W Pafos odwiedzamy domy: Dionizosa (nazwany tak od scen z mitologii przedstawiających boga wina), Tezeusza (dobrze zachowana mozaika ze scenami z życia Tezeusza) i Aiona. Ta starożytna odmiana komiksów ilustrujących mity potrafią wzbudzić ciekawość dziecka, zwłaszcza, że często przedstawiają zwierzęta.

Kamyczek w kształcie serca znaleziony na Plaży Afrodyty/fot. AG

4. Wieś cypryjska

Własnoręcznie ulepić bochenek chleba cypryjskiego i potem z małą pomocą dorosłych wsadzić go do prawdziwego pieca – to lepsze od opowiadań rodziców, jak robi się chleb. Wystarczy dwadzieścia minut jazdy z Pafos i znajdujemy się w wiosce Letymvou, w gospodarstwie Sophie i Andreasa. To mini-skansen, piekarnia i wytwórnia w jednym. Po prostu – jak głosi zresztą szyld z nazwą – Tradycyjny dom cypryjski. Dziecko może tu zobaczyć jak się robi ser halloumi, uczestniczyć we wspomnianym lepieniu i wypieku chleba, spróbować jednego i drugiego (okazja, żeby spróbować świeżych produktów wiejskich) a także zobaczyć, jak przed laty mieszkali wyspiarze. Dużo zabawy i nauki.

Własnoręcznie ulepiony chleb cypryjski wędruje do pieca/fot. AG

5. Aquapark

Leżący niecały kwadrans spacerem od największych hoteli park wodny Aphrodite, to doskonała alternatywa dla wylegiwania się na plaży lub nad basenem. Kilkanaście zjeżdżalni, sztuczna rzeka (najdłuższa na Cyprze), baseny dla maluchów, grzybki wodne, okręt piratów, basen ze sztuczną falą, liczne punkty gastronomiczne – dzieci w każdym wieku znajdą tutaj coś dla siebie.
6. Błękitna Laguna
Trzygodzinna wycieczka morska (w tym godzinna kąpiel w lazurowych wodach zatoki). Z Pafos trzeba pojechać (trzy kwadranse) na półwysep Akamas i z tamtejszego portu Lathi popłynąć jedną z łodzi motorowych. Dla dzieciaka frajda samego rejsu, potem radość z pływania (samemu lub w kole) w zacisznej zatoczce, szukanie kamyków na plaży.

Basen ze sztuczną falą/fot. AG

7. Żółwie

Jadąc z Pafos w kierunku Polis powinniśmy skręcić na plażę Lara. To miejsce, w którym możemy zobaczyć gniazda… żółwi. Na plaży, od czerwca do września wykluwają się dwa gatunki morskich żółwi – kareta i zielony. Plaża jest rezerwatem, gniazda są osłonięte metalowymi klatkami a nad wykluwaniem się żółwi i ich wędrówką do morza czuwają wolontariusze. Jeśli mamy szczęście pozwolą nam dotknąć malucha w skorupce i “odprowadzić” do morza. Lepiej tu przyjechać z nieco starczym dzieckiem, które zrozumie, że nie można wszystkich (a nawet jednego) żółwika zabrać do domu. A trudno to wytłumaczyć.

8. Hotel Athena Beach

Jeden z tych hotele w Pafos, w któych dziecko czuje się świetnie. Najlepiej kiedy mieszka z rodzicami z pokojach typu Junior Suite – prosto z sypialni wychodzi na mały taras a z niego wskakuje do małego prywatnego basenu. Oprócz tego zjeżdżalnia, baseny różnej wielkości, plac zabaw, wielkie trawniki, smaczna kuchnia i przyjazna dzieciom obsługa… oraz koty chętnie dające się karmić i głaskać.

Basen i taras pokoju Junior Suite w hotel Athena Bech w Pafos/fot. AG
Mozaiki w Pafos/fot. AG
Prywatny basen pokoju Junior Suite w hotelu Athena Beach/fot. AG
Wspinaczka na grzybek w parku wodnym Aphrodite/fot. AG
Rejs do Błękitnej Laguny/fot. AG
Baseny hotelu Athena Beach/fot. AG
Ulepiony własnoręcznie chleb/fot. AG

9 powodów, by odwiedzić Ayia Napę z dzieckiem