Drugie życie zamku w Rabsztynie

fot. AG

Zamek w Rabsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ponownie otworzył swoje bramy dla zwiedzających 29 maja tego roku. Przez trzy miesiące odwiedziło go ponad 40 tysięcy osób.

Podczas tegorocznej edycji Juromanii – święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przedstawiciel redakcji portalu WaszaTurystyka.pl miał okazję zwiedzić zamek w Rabsztynie. Jeszcze kilkanaście lat temu ruiny tutejszej warowni wyróżniały się „romantycznym zaniedbaniem”. Porośnięte krzakami, niszczejące mury przyciągały nielicznych miłośników architektury obronnej. Sytuacja tak trwała praktycznie ponad sto lat. Wtedy to poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze basztę i część murów a część kamieni rozkradła okoliczna ludność na budulec.

Widok z baszty/fot. AG

Tymczasem do potopu szwedzkiego Rabsztyn był okazała twierdzą. Składał się z zamku dolnego, średniego i górnego oraz pałacu renesansowego. Obecnie, po rewitalizacji zamek w Rabsztynie odzyskał po części swe piękno sprzed wieków. Co więcej, dzięki solidnym schodkom, barierkom jest dostęp do niego jest bezpieczny. W przyziemiu zbudowano przeszklony pawilon, w którym znajduje się kasa, kawiarenka i toalety.

W kolejnym, znajdującym się na dziedzińcu w pobliżu wejścia na basztę pawilonie, niedostępnym na razie turystom, trwają prace archeologiczne, będzie tutaj wystawa ukazująca tę część zamku. Kiedyś znajdowały się tutaj łaźnia i kuchnia zamkowa.

Widok z baszty na wieżę z bramą/fot. AG

Oczywiście dla większość zwiedzających najważniejszym punktem wycieczki na zamek jest wejście na basztę. Na jej szczycie znajduje się platforma z widokiem na leżący u stóp teren zamkowy i okolicę.

Na zamku w Rabsztynie często dobywają się pokazy walk i turnieje rycerskie, aktywne są grupy rekonstrukcyjne. Podczas tegorocznej Juromanii widzowie mogli zobaczyć m.in. pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej – gonitwę do pierścienia i ścinanie w galopie, pokazy armat i broni czarnoprochowej, prezentację Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa, wieczorny szturm zamku.

Członkowie Małopolskiej Chorągwi Husarskiej/fot. AG

Drugie życie zamku zaczęło się tak naprawdę w 1990 roku, kiedy zamek stał się własnością gminy Olkusz i podjęto pierwsze prace przy odgruzowaniu piwnic pod bramą wjazdową i odtworzeniu części murów. Najwięcej zmian zaszło w latach 2012-14 – zrekonstruowano wtedy część murów zamku górnego i wieży ze wspomnianym tarasem widokowym, zbudowano parking. Kolejne duże prace kontynuowano w latach 2019-20.

Obecnie opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Jest szansa, że wkrótce można będzie kupić jeden bilet na zamek i drugą atrakcję znajdującą się w rękach MOK w Olkuszu – Podziemnego Olkusza.

zamekrabsztyn.pl

fot. AG
fot. AG
fot. AG

Przebój turystyczny roku na Jurze – podziemia Olkusza