Dni Twierdzy Poznań 2023: blisko 30 atrakcji i około 12 tys. odwiedzających

Fort VI /fot. Sławek Wąchała

Miniony weekend był czasem historycznych fascynacji, gdy poznańskie fortyfikacje stanęły w centrum uwagi podczas 11. Dni Twierdzy Poznań. Pomimo zmiennych warunków pogodowych, liczne atrakcje przyciągnęły około 12 tys. zwiedzających.

Wydarzenie, które odbyło się 26 i 27 sierpnia 2023 roku, przybliżyło odwiedzającym historię miasta, sięgającą czasów Mieszka I i okresu PRL. Tegoroczna edycja skupiła się na prezentacji zabytków związanych z pruską Twierdzą Poznań, a liczne atrakcje, rekonstrukcje historyczne oraz nowości zapewniły uczestnikom wiele doświadczeń.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez zabytków związanych z XIX-wieczną pruską Twierdzą Poznań, której wydarzenie zawdzięcza nazwę. Dzięki staraniom opiekujących się nimi pasjonatów i pasjonatek historii wiele z nich zyskało swoich gospodarzy. Każdego roku udostępniane są nieznane wcześniej fragmenty kazamat, pojawiają się nowe eksponaty, a całość ożywiają grupy rekonstrukcyjne.

O tym, że Dni Twierdzy Poznań nie są wyłącznie atrakcją dla fanów historii i militariów można było się przekonać biorąc udział w grze terenowej w Forcie V, poszukując reliktów fortyfikacji Ostrowa Tumskiego z grą terenową albo biorąc udział w rajdzie rowerowym z nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również spacery. Były wśród nich klasyczne trasy po Cytadeli, jak i zaskakujące wieczorne eskapady po historycznych obiektach militarnych poznańskiego Dworca Głównego z Pasjonatami Podziemi.