Czekoladowa perła Brandenburgii

fot. AG

Obchodząca w tym roku 30-lecie manufaktura czekolady Confiserie Felicitas we wsi Hornow jest jedną z ciekawszych a na pewno najsłodszą atrakcją Brandenburgii w Niemczech. Istna perełka na szlaku po Łużycach.

Położona jest na Łużycach, ok. 27 kilometrów od Cottbus i 100 km od Zielonej Góry, a założyło ją w 1992 roku małżeństwo belgijskie, Goedele Matthyssen i Peter Bienstman.
Kiedy po kilku latach pobytu w Nigerii szukali miejsca do zamieszkania w Europie, ich wybór padła na dawny enerdowski land – Brandenburgię.
Goedele nauczyła się rzemiosła w najsłynniejszej fabryce czekolady – Chocolatier Goossens w Antwerpii.

Czekoladowy portret założycieli manufaktury/fot. AG

Po latach firma otworzyła swój pierwszy sklep – w Dreźnie. Kolejny powstał dwa lata później w Poczdamie. Kolejny sklepik działa na lotnisku w Berlinie.

Surowa czekolada pochodzi z Belgii, z Antwerpii, podobnie jak foremki do figurek czekoladowych. Z kolei składniki do produkcji pralinek – masło, śmietana, marcepan, orzechy, miąższ owocowy i likiery – pochodzą z regionu.

Firma zatrudnia 40 osób na samej produkcji, oprócz manufaktury działa sklepik, kawiarenka.

fot. AG

W tym roku w weekendy manufakturę odwiedzają w weekendy nawet ponad 2 tysiące osób. W związku z rosnącym zainteresowaniem produktami Felicity w 2014 roku dobudowano kawiarnię. Przylega do niej zielony teren z mini-ZOO oraz placem zabaw dla najmłodszych.

Manufaktura przyjmuje także grupy turystyczne. Mogą one obejrzeć w Czekoladowym kinie film o historii Felicyty, spróbować kilka rodzajów miejscowych pralinek, wypić gorącą czekoladę i wysłuchać przewodniczki. Dobra wiadomość dla polskich grup – jedną z przewodniczek jest Polka – Iza.

Sklep z czekoladami i pralinkami/fot. AG

Najdłuższe i najdroższe są warsztaty. Zajęcia trwają ok. 4 godzin, w cenie jest powitalna czekolada, projekcja wspomnianego filmu, nauka wyrobu pizzy orkiszowej, nauka produkcji czekoladowych obrazów, lunch z porcją gorącej czekolady, napoje bezalkoholowe. Cena – 17 euro, grupy od 15 do 30 osób.

Foremki do czekoladek/fot. AG

Krótsza wizyta z prezentacją filmu, prelekcją, degustacją czekolady na gorąco oraz 3 rodzajów pralinek kosztuje 5 euro. W wypadku testowania trzech rodzajów pralinek koszt wynosi 6 euro.

W miejscowym sklepie możemy kupić 70 rodzajów czekoladowych wyrobów (od klasycznych tabliczek, po czekoladowe rzeźby) oraz 60 gatunków pralinek

felicitas-schokolade.de

PS. Podziękowania za organizację study tour dla Klary Hansche i Grzegorza Chmielewskiego

fot. AG
fot. AG
Budynek od strony placu zabaw, widok na okna kawiarenki/fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG