Boże Narodzenie na Mazowszu – świąteczna ekspozycja i wystawa szopek w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

fot. Dariusz Krześniak

9 grudnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otwarta została kolejna odsłona wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W dniu otwarcia wystawy bożonarodzeniowej już po raz 10 nagrodzeni zostali autorzy najpiękniejszych szopek betlejemskich. Uroczystość zakończyło spotkanie opłatkowe.

Niegdyś na wsi powszechnie wierzono, że w wieczór wigilijny świat i całe stworzenie rodzą się na nowo. Należało się więc przygotować do tego wyjątkowego momentu ze szczególną starannością. Mnogość zwyczajów, obrzędów i tradycji związanych z przeżywaniem czasu świątecznego znalazła swoje odbicie w przygotowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawie Boże Narodzenie na Mazowszu. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 9 grudnia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Goście mieli okazję poznać dawne zwyczaje związane z okresem zimowym i świętami Bożego Narodzenia zaprezentowane we wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich – od adwentu, przez Wigilię i Boże Narodzenie, czas kolędowania, po zakończenie czasu Godów. Gala z okazji otwarcia ekspozycji odbyła się w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa. Spotkanie było okazją do podziękowania wszystkim osobom, które w roku 2022 wspierały działalność Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wieczór uświetnił koncert świąteczny. Na scenie wystąpili Kayah, Mietek Szcześniak, Bogusław Nawara oraz Kasia Rodowicz, znakomitym wykonawcom towarzyszył zaś zespół Filip Sojka Band. Artyści wykonali najpiękniejsze kolędy i znane utwory związane z okresem bożonarodzeniowym, wprowadzając słuchaczy w świąteczny nastrój.

W dniu otwarcia wystawy bożonarodzeniowej już po raz 10 nagrodzeni zostali autorzy najpiękniejszych szopek betlejemskich. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie przestrzennych prac wzorowanych na motywach zaczerpniętych z folkloru mazowieckiego.

Komisja konkursowa dokonała wyboru spośród 103 zgłoszeń. Przyznano osiem nagród w kategoriach wiekowych 6–10 lat i 11–15 lat. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie mwmskansen.pl oraz na fanpage’u skansenu.

Ekspozycję „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz wystawę pokonkursową szopek zwiedzać można do końca lutego 2023.