Blisko 15 mln turystów odwiedziło Egipt w 2023

Fot. Ministry of Tourism and Antiquities

Na targach ITB Egipt pochwalił się 15 mln odwiedzających w 2023 roku, nowa kampanią promującą Kair jako idealny kierunek na city break oraz inwestycjami w obiekty turystyczne i hotele.

Udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin był dla władz egipskich okazją do pochwalenia się wynikami. W 2023 roku kraj nad Nilem odwiedziło blisko 15 mln turystów, co stanowi – jak podkreślano – dynamiczny wzrost w porównaniu z liczbą 4,9 mln turystów z roku 2021. Większość odwiedzających to turyści z Niemiec (1,6 mln), a następnie z Rosji, Arabii Saudyjskiej, Włoch i Wielkiej Brytanii. Równie obiecujące są wyniki za styczeń 2024 r. – w pierwszych tygodniach tego roku liczba turystów zwiększyła się o 5 proc. rok do roku, i to mimo trudnej sytuacji międzynarodowej

Inwestycje w turystykę

„Egipt przechodzi obecnie istotne zmiany w swojej polityce turystycznej i dokonuje znacznych inwestycji w infrastrukturę oraz renowację zabytków” – powiedział egipski minister turystyki i starożytności J.E. Ahmed Issy w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się pierwszego dnia targów. „Wysiłki te stanowią część reformy transformacyjnej prowadzącej do deregulacji i liberalizacji, której celem jest przyciągnięcie nowych inwestorów i ponowne zdefiniowanie współpracy między rządem a sektorem prywatnym. W ciągu ostatnich siedmiu lat Egipt przeznaczył 22 proc. swojego PKB na kompleksowy rozwój infrastruktury”.

Zgodnie z zapowiedziami w ciągu pięciu lat Egipt zamierza podwoić liczbę pokoi hotelowych z 30 tys. do 60 tys. Już teraz zaplanowano uruchomienie usług szybkich kolei, które pozwolą skrócić czas podróży po kraju. W transporcie kołowym nowością ma być droga z Luksoru do Hurghady, skracająca podróż z ponad pięciu do czterech godzin. W planach jest także uruchomienie przyjaznych dla środowiska autobusów typu hop-on-hop-off, co oprócz tego, że ułatwi turystom podróżowanie, ma być ukłonem w stronę zrównoważonego rozwoju.

„Wdrożyliśmy nowe środki mające na celu zmniejszenie śladu węglowego branży. Naszym celem jest dalszy rozwój tych inicjatyw, aby zapewnić turystom doświadczenia zrównoważone pod względem środowiskowym” – dodał J.E. Ahmed Issy.

Kair jako kierunek na city break

Targi ITB były także okazją do przedstawienia nowej inicjatywy ministerstwa turystyki i starożytności Egiptu. Mowa o programie Cairo City Break, dzięki któremu stolica Egiptu ma stać się typowym kierunkiem na przedłużone weekendowych wypady. Oferta budowana jest na bazie kultury i starożytnego dziedzictwa kraju faraonów, współczesną energię stolicy Egiptu. Władze spodziewają się, że dzięki temu przedsięwzięciu średni pobyt turystyczny w Kairze wydłuży się z obecnych trzech, czterech do 12 dni.

„Nie ma drugiego miasta, które oferuje zwiedzającym podróż przez epoki każdej wielkiej cywilizacji, począwszy od 3500 roku p.n.e. Naszym zobowiązaniem jest uczynienie Kairu miejscem zachęcającym do eksploracji podczas kilku wizyt lub dłuższego weekendu” – mówił minister turystyki i starożytności.

Odrestaurowane zabytki starożytności

Ten przekaz wzmacniają działania podjęte wokół najsłynniejszych egipskich zabytków. Priorytetowym zadaniem ministerstwa jest poprawa jakości obsługi klientów na stanowiskach archeologicznych, czemu służyć ma otwarcie nowego centrum dla zwiedzających przy piramidach w Gizie i poprawa infrastruktury turystycznej wokół piramid. Dużym wydarzeniem turystycznym będzie także otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego zaplanowane jeszcze w tym roku. Część ekspozycji jest już dostępna dla zwiedzających, w tym „Tutanchamon – wystawa immersyjna”, której towarzyszy spektakl 360°.

Otwarta dla zwiedzających jest już także odrestaurowana Cytadela Saladyna – przykład średniowiecznych tradycji obronnych miasta. Ulokowana w sercu starego Kairu, z przepiękną panoramą całego miasta, przez 700 lat była siedzibą egipskiego rządu. Po szeroko zakrojonych pracach restauratorskich średniowiecznych wież, ogrodów i meczetów cytadela na wzgórzu ma szansę stać się głównym punktem zwiedzania miasta. Odrestaurowano wiele innych perełek architektonicznych, minarety i XII-wieczną synagogę, a także udoskonalono i rozbudowano infrastrukturę turystyczną. Powstał nowy chodnik wzdłuż Nilu o długości 4,7 km oraz inwestycje w hotelach i kurortach. Stary Kair jest odnawiany i tworzone są strefy dla pieszych.

Po 18 latach renowacji otwarto Muzeum Grecko-Rzymskie w Aleksandrii, w którym obejrzeć można tysiące artefaktów z czasów Aleksandra Wielkiego, Juliusza Cezara i Kleopatry. Wśród nowości warto także wymienić stałą wystawę archeologiczną przedstawiającą skarby ze świątyni Wadi al-Seboua króla Amenhotepa III prezentowaną w Muzeum Egipskim w Tahrir.

Podwojenie bazy noclegowej w ciągu 5 lat

Wśród nowych inwestycji hotelowych na pierwszy plan wysuwa się wspólny projekt Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Ras al-Hekma o wartości 24 mld dolarów. Na północnym wybrzeżu Egiptu, 212 km na zachód od Aleksandrii, ma powstać nowoczesnego centrum miejskie, biznesowe i turystyczne, które będzie przyciągać inwestorów z całego świata i stymulować egipską gospodarkę. Budowa egipskiego smart city rozpocznie się w tym roku i potrwa – według planów – do 2039 roku.

Jeszcze w tym roku możemy spodziewać się w Kairze otwarcia pierwszego hotelu artystycznego w Egipcie, Hyatt Centric Cairo West, który ulokowano w pobliżu Wielkiego Muzeum Egipskiego oraz kompleksu Mandarin Oriental Shepheard, na który składają się odrestaurowany historyczny hotel Shepheard i luksusowy Cairo House z 450 pokojami. Na przyszły rok zaplanowane jest otwarcie Four Seasons Hotel Luxor w Luksorze – obiektu z 200 pokojami, z których rozpościera się widok na Nil i Dolinę Królów oraz dwóch hoteli IHG Hotels & Resorts w zachodnim Kairze. Duże inwestycje w hotele zapowiedział też egipski deweloper Talaat Mostafa Group – siedem obiektów ma zostać przekształconych w luksusowe hotele.