Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

piątek, 27 październik 2017 18:07

Neckermann Podróże - warsztaty dla agentów

Napisane przez AG
Neckermann Podróże - warsztaty dla agentów AG

Trzystu agentów spotkało się w warszawskim hotelu Airport Okęcie, by wziąć w dorocznych warsztatach organizowanych przez Neckermann Podróże i dobrze spędzić ze sobą czas.

Głównym powodem spotkania było zapoznanie się z ofertą na lato 2018, nowościami, ale i sugestiami kierownictwa touroperatora.

Prezes Neckermann Podróże, Krzysztof Piątek, przywitał zebranych, mówiąc m.in. „Witam w najważniejszym dniu w roku dla Neckermann Podróże. Ja co roku, spotykamy się na cały dzień, by popracować wspólnie, a wieczorem – wspólnie się bawić.”

Efe Türkel, wiceprezes Neckermann Podróże, podkreślił: „Na lato 2018 przygotowaliśmy pięc katalogów. W internecie mamy 3 tysiące ofert. Te katalogi to: Rodzinne wakacje, Dojazd własny, Piękna Polska, Bliskie podróże i – nowość – Sardynia.”

Na lato 2018 Neckermann Podróże przygotował o 20 proc. więcej ofert niż na lato 2017. Klienci będą wylatywać z dziesięciu polskich lotnisk. W ofercie pojawią się cztery nowości.

Jak podkreślił Efe Türkel: „Wracamy do Tunezji, wierzymy, że nadszedł czas, by sprzedawać ofertę tunezyjską. Zaczynamy sprzedawać – dotychczas znaną z katalogu „Dojazd własny” - Chorwację samolotową, głównie Split i okolice. Wprowadzamy do sprzedaży Sardynię oraz wracamy z oferta Catanii.”

Na Sardynię Neckermann będzie wysyłał klientów z trzech lotnisk: Warszawy (od 17 maja do 14 października), Katowic (od 17 maja do 14 października), Poznania (od 10 czerwca do 30 września).

Jeśli chodzi o oferowane miejsca na lato 2018, to 30 proc. z nich to Bułgaria, 21 proc. - Grecja, 19 proc. - Turcja, 10 proc. - Włochy, 8 proc. - Hiszpania, 6 proc. - Tunezja, 3 proc. - Chorwacja i 2 proc. - Maroko.”

Efe Türkel przypomniał, że podobnie, jak w ostatnich dwóch sezonach oprócz opieki polskojęzycznych rezydentów na miejscu wakacji, klienci mogą polegać na usłudze Connected, będącej dostępnej w języku polskim dla klientów Neckermann Podróże i będacej dodatkowym ułatwieniem.

Warsztaty trwające przez siedem godzin prowadzone były w sześciu grupach tematycznych.
Sardynie i Bułgarię omawiał Krzysztof Majda, Turcję i Chorwację – Rafał Napierała i Dominika Pawłowska, Sycylię i Tunezję – Konrad Kucharski, Grecję i dojazd własny – Grażyna Bodzak i Anna Rdzak, Bahia Principe – Majka Romel, Gran Canaria – Magdalena Adamczyk.
Gośćmi warsztatów byli przedstawiciele Thomasa Cooka oraz hotelarzy z Turcji, Bułgarii i Hiszpanii.

Prowadzący warsztaty „grali na zmysłach”. I tak, np. Krzysztof Majda przekonywał, że wzrok jest najważniejszym ze zmysłów używanych przez klientów. To obraz, który ma historię, historię zbudowana na zmysłach, najlepiej oddziałuje na wyobraźnie i najlepiej trafia do przekonania klienta.

Krzysztof Majda powiedział m.in.: „Praca w biurze turystycznym jest jak poker turystyczny. Naszą talią kart jest katalog Neckermanna, zaś talia klienta – zbiór jego oczekiwań, możliwości, wątpliwości. Oczywiście my gramy przede wszystkimi naszymi „asami” czyli najlepszymi ofertami (hotelami), jakie mamy w katalogu (talii). Gramy w otwarte karty, bi znamy i jesteśmy pewni naszej oferty. Gramy uczciwie z klientami, mamy w talii mnóstwo dobrych kart i możemy nimi tak grać, by zadowolić klienta.”