Touroperatorzy i linie lotnicze zatrudniają – znak ożywienia w branży

 

fot. Enter Air

Istotnie wzrosła liczba ogłoszeń o prace w turystyce. Czy to oznaka trwałego ożywienia i znacznego wzrostu popytu? Wiele wskazuje, że tak.

Na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych widać istotne ożywienie w zakresie chęci zatrudnienia nowych pracowników. Jest to bez wątpienia dobry prognostyk dla branży.

Małe biura, ale także touroperatorzy szukają m.in. handlowców

Gro ogłoszenie dotyczy podstawowych stanowisk specjalistycznych. Trudno się dziwić, w dużej mierze te właśnie etaty zostały w pierwszym rzędzie ucięte przed pandemią.

Zasadne jest tu pytanie czy osoby, które odeszły ze swoich turystycznych miejsc pracy, będą gotowe do powrotu. Takie wątpliwości pojawiają się już  od jakiegoś czasu w branży hotelarskiej, która próbuje odbudować zredukowane kadry szczególnie w zakresie recepcji i gastro.

Należy pamiętać, że szereg konkurencyjnych branż, ma się bardzo dobrze. Ich perspektywy są z pewnością dużo lepsze niż te, które dotyczą branży turystycznej. To może komplikować procesy rekrutacyjne.

Widać też ochotę wśród touroperatorów, by wzmocnić handlowe ramie. Aktywny na wakacyjnych trasach Coral finalizuje zatrudnienie sales managera.

Segment Luxury/Incentive też szuka, rynek wchłania pracowników służbowego skrzydła eSkya

Ruch w rekrutacji widoczny jest także w obszarze Luxury. Regularnie pojawią się oferty zatrudnienia u lidera rynku Carter/Luxury Club. Chęć zatrudniania nowej osoby zgłosił też bezpośredni konkurent Deluxe travel club. Taka sytuacja w segmencie Luxury cieszy tym bardziej, że on relatywnie mniej ciął zatrudnienie, notując niezłe na tle branży wyniki.

Zwrócić uwagę należy też na ogłoszenie Cartera na stanowisko dotyczące social mediów, widać, że odpowiednie pozycjonowanie oferty jest oczkiem w głowie tego operatora. Podobnie co do wagi marketingu myślą też inni.

Silny regionalny touroperator Rego-bis – także szuka osoby do marketingu. Pewnie jest to częściowo związane z ekspansją produktową tego agenta. W ofercie pojawiły się m.in. doskonale sprzedające się u konkurencji ZEA. Pewnie to nie koniec nowości w ofercie tego operatora.

Odbudowywać chce się też segment incentive. Jeden z jego liderów sprzed pandemicznych czasów Haxel, zaprosił do składania ofert i dołączenia do mocno okrojonej przez pandemie ekipy.

Warto też odnotować fakt, że zatrudnieni do tej pory w zamkniętym oddziale biznesowym eSky pracownicy, dość szybko zostali przygarnięci przez jednego z liderów rynku biznes travel w Polsce. To także świadczy, że pozytywnie ocenia on perspektywy powrotu do normalności.

Linie lotnicze ostrożnie, choć Enter Air widzi mocne ożywienie, UIA szuka nowego agenta w Polsce

Wśród linii lotniczych mamy dużo mniejszy optymizm. Przynajmniej tych latających na rejsach regularnych. Nutkę takowego daje jednak Enter Air. W komentarzu do wyników I kwartału, jasno daje do zrozumienia iż spodziewa się boomu przewozowego w najbliższych tygodniach.

Enter Air – pierwszy kwartał gorszy o 59 proc.

Spodziewane jest też włączenie do floty kolejnych samolotów. To także przekłada się na ogłoszenia o prace ze strony tego przewoźnika.

Niedawno wspominaliśmy o planach narodowego ukraińskiego przewoźnika co do uruchomienia połączeń do Ras Al Khaimah. Warto odnotować, że linia postanowiła także odbudować swoje struktury handlowe w Polsce. Właśnie prowadzi proces wyboru nowego agent GSA, wkrótce dowiemy się kto będzie reprezentował UIA w Polsce.

UIA leci do Ras Al Khaimah – szuka też nowego reprezentanta w Polsce