Biura podróży – lato 2021 na wyspach drożeje

Lato 2010 już w sprzedaży
Plaża w Macadi Bay/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021, wzrosła o 12 złotych. Największa zwyżka cen wystąpiła na Malcie – o średnio 190 złotych, a wyraźnie mniejsze miały miejsce na greckiej wyspie Rodos i na Cyprze – o 90 i 60 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na greckiej wyspie Korfu – o 50 złotych, a nieco mniejsze na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Teneryfie – o średnio 30 i 27 złotych.
Najwyraźniejszy, choć i tak nieduży wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Grecji – o średnio 22 złote, zaś zupełnie nieznacznie podniosły się ceny wycieczek Egiptu – zaledwie 5 złotych. Na pozostałych kierunkach, czyli na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii i Turcji ceny nieznacznie spadły, a mianowicie o odpowiednio 6, 5 i 4 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 69 złotych. Największy roczny wzrost cen wycieczek odnotowano w Portugalii – o 269 złotych, a bardzo znaczące zwyżki miały też miejsce na wyspach Lanzarote i Krecie – o średnio 268 i 180 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano natomiast na Synaju – o 126 złotych oraz w Maroku i w Hurghadzie – o 80 i 71 złotych.

Kanary I Grecja najbardziej w górę

Dla najbliższego lata największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskie i w Grecji – o 125 i 110 złotych, a więc na tych kierunkach, na których ostatnio ceny w ujęciu rocznym zniżkowały najbardziej. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o średnio 75 i 26 złotych, a ceny wycieczek do Egiptu w ujęciu rocznym spadły o 68 złotych, a więc również była to sytuacja odwrotna niż w kilku ostatnich miesiącach sprzedaży sezonu lato 2020.

Największe podwyżki – Portugalia

Na mniej uczęszczanych kierunkach wyraźnie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii – o średnio 269 złotych, a mniej znacząco wzrosły średnie ceny na Cyprze i w Albanii – o średnio 128 i 99 złotych. Jeszcze bardziej umiarkowany był roczny wzrost cen w Tunezji i na Malcie – o średnio 66 i 62 złote, zaś ceny wycieczek w tym ujęciu na Majorkę i do Maroka nawet spadły – o 20 i 80 złotych.

Największe obniżki – Coral Travei Rainbow

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 w największym stopniu obniżyły się w biurach Coral Travel i Rainbow – o około 130 i 125 złotych. Mniejszą zniżkę cen ofertowych proponowało biuro Exim Tours – o średnio około 45 złotych, a średnie ceny pozostałych biur podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 40 (biuro Grecos) do ponad 480 złotych.

W Egipcie najlepsze ceny w TUI I Rainbow

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Rainbow – 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Coral Travel – 8 ofert, przed biurami Grecos, Rainbow i TUI Poland – wszystkie po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 4 oferty oraz Rainbow i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 6 ofert, a w Bułgarii również biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Rainbow w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Coral Travel w Grecji.