Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem

Ferie zimowe tanieją
Na atlantyckim wybrzeżu Maroka/fot. AG

W biurach podróży średnia cena imprezy w drugim tygodniu ferii zimowych była niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 605 złotych. Największe obniżki w skali rocznej wykazały ceny wycieczek na Maltę – średnio o 1863 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje drugi tydzień zimowych ferii szkolnych dla wszystkich województw, czyli 11-17 stycznia 2021 roku

W minionym tygodniu, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 83 złote. Największe obniżki cen wystąpiły na Cyprze – o 325 złotych, a nieco mniejsze na Gran Canarii i Hurghadzie – o 286 i 227 złotych. Największe tygodniowe wzrosty cen miały miejsce na Teneryfie – o średnio 135 złotych oraz na Malcie i Lanzarote – o 131 i 36 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w roku 2020 (okres 10-16 lutego) i wszystkich województw w roku 2021 (okres 11-17 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 605 złotych. Tym razem największe obniżki w skali rocznej wykazały ceny wycieczek na Maltę – o średnio aż 1863 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy na Lanzarote (w poprzednich zestawieniach był to pięć razy z rzędu najbardziej przeceniany kierunek) i na Gran Canarię – o średnio 1289 i 700 złotych. Najbardziej w ujęciu rocznym wzrosły średnie ceny wyjazdów do Marsa Alam i na Fuerteventura – w obu tych przypadkach o 117 złotych.

Egipt wciąż dużo tańszy

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nadal zdecydowanie łagodniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 spadły o średnio 254 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił ich wzrost o średnio 80 złotych. Bardzo znacznie w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady – o średnio 470 złotych, natomiast ceny wyjazdów do Marsa Alam wzrosły o średnio 117 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 556 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny na tym kierunku w umiarkowanym stopniu wzrosły – o średnio 100 złotych.

Ceny na Kanarach w górę i dół

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największą roczną przecenę już czwarty raz z rzędu odnotowano na Lanzarote – o 1289 złotych, mniejsze ale i tak bardzo znaczne na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 700 i 351 złotych, natomiast w niedużym stopniu podniosły się średnie ceny pobytu na Fuerteventurze, które były wyższe o 117 złotych od cen sprzed roku.

Malta rekordzistką obniżek

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie – o 1863 złote, zaś mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 596 i 409 złotych.

TUI wciąż liderem obniżek

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biurze TUI Poland – o około 1020 złotych, a tylko w nieco mniejszej skali spadły ceny biurach Prima Holiday i Coral Travel – o około 790 i 750 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu spadły wobec poprzedniego sezonu ceny oferowanych wycieczek w biurach Exim Tours i Best Reisen – o około 240 i 210 złotych, natomiast u pozostałych organizatorów ceny były niższe ich poziomów sprzed roku o 90 do 30 złotych.

Do Egiptu – najtaniej z Rainbow i TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow i TUI Poland – po 4 oferty oraz Coral Travel – 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka – 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Biura podróży – minimalny wzrost cen na lato

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center