Biura podróży – minimalny wzrost cen na lato

Cen w biurach prawie bez zmian
Na plaży w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 16 złotych. Najbardziej podrożała włoska Kalabria – o 170 zł, najbardziej potaniało Costa del Sol – o 248 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały tym razem przewagę spadków, ale były one niewielkie i wyniosły po symbolicznej jednej złotówce w Egipcie i w Grecji, a 8 złotych w Turcji. Wyraźnie istotniejsze były wzrosty średnich cen wycieczek, które wyniosły w Bułgarii 40, a na Wyspach Kanaryjskich 68 złotych.

Nieco taniej niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 70 złotych.
Największe roczne obniżki cen wycieczek odnotowano w Maroku – o 396 złotych oraz na kanaryjskich Teneryfie (ponownie) i Fuerteventurze – o 294 i 228 złotych. Największe roczne obniżki cen wyjazdów podobnie jak przed tygodniem odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 309 złotych oraz w Portugalii i na wyspie Korfu – o 205 i 138 złotych.

Egipt I Kanary najmocniej w dół

Wśród wiodących kierunków wyraźnie największe roczne obniżki cen wycieczek wystąpiły na kierunkach kanaryjskich i egipskich, na których spadły średnio o 169 i 134 złote – 110 złotych, a w znacznie mniejszym stopniu, czyli o 37 złotych spadły średnie ceny wyjazdów do Turcji. W umiarkowanym stopniu wzrosły w skali rocznej ceny wyjazdów do Grecji – o 30 złotych, a jeszcze nieco mniejszym do Bułgarii – o średnio 24 złote.

Portugalia najbardziej w górę

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano jedynie w Portugalii i Albanii – o 205 i 18 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny spadły. Największe ich obniżki miały miejsce w Maroku i na Majorce – o średnio 396 i 194 złote, a w wyraźnie łagodniejszej skali spadły w okresie rocznym ceny wycieczek do Tunezji oraz na Maltę i Cypr – o odpowiednio 59, 92 i 100 złotych.

Największe obniżki cen w Rainbow

W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurze Rainbow – o około 540 złotych, co jest bezpośrednim efektem bardzo dużej obniżki cen letnich imprez turystycznych dokonanej w okresie ostatnich dwóch tygodni. Mniejsze roczne spadki cen wycieczek wystąpiły w biurach Coral Travel oraz Exim Tours – o średnio około 240 i 135 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 30 (biuro Sun& Fun) do 330 złotych.

Do Egiptu – z Rainbow lub TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow – 7 ofert oraz TUI Poland – 6 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow – 13 ofert, przed biurami TUI Poland i Coral Travel – 8 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 7 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i Rainbow – 5 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Rainbow – 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro Rainbow wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, TUI Poland w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem