Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem

W jednym z hoteli tunezyjskich/fot. AG

Średnia cena zagranicznej imprezy turystycznej sprzedawanej w burach podróży na drugi tydzień ferii szkolnych jest niższa od zeszłorocznej o 461 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje drugi tydzień zimowych ferii szkolnych dla wszystkich województw definiowanego, czyli 11-17 stycznia 2021 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 11-17 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 5 złotych. Największe obniżki cen wystąpiły na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 292 i 165 złotych, a wyraźnie mniejsze w Hurghadzie – o 103 złote. Najistotniejsze tygodniowe wzrosty cen ponownie miały miejsce na Cyprze – o średnio 231 złotych oraz na Synaju i Fuerteventurze – o 190 i 179 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w roku 2020 (okres 10-16 lutego) i wszystkich województw w roku 2021 (okres 11-17 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 461 złotych.

Lanzarote tańsza o 2 tys.

Piąty raz z rzędu największe obniżki w skali rocznej wykazały ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote – o średnio aż 2016 złotych (wycieczki sprzedaje tam TUI Poland), a bardzo znacznie staniały również wyjazdy do Maroka i do Portugalii – o średnio 1454 i 716 złotych.
Ponownie w ujęciu rocznym zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wyjazdów na Cypr – o 897 złotych, a w znacznie już mniejszej skali na Synaj i do Marsa Alam – o średnio 72 i 60 złotych.

Lekki spadek cen w Egipcie

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) zdecydowanie łagodniejsza roczna obniżka cen miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 spadły o średnio 46 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił ich wzrost o średnio 139 złotych. Znacząco w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady – o średnio 271 złotych, natomiast ceny wyjazdów na Synaj i do Marsa Alam wzrosły o średnio 72 i 60 złotych.

Kanary tańsze o ponad 700 zł

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 772 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny na tym kierunku w niedużym stopniu wzrosły – o średnio 71 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największą roczną przecenę już czwarty raz z rzędu odnotowano na Lanzarote – o 2016 złotych, mniejsze ale i tak bardzo znaczne na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 561 i 528 złotych, podniosły się natomiast w niewielkim stopniu średnie ceny pobytu na Fuerteventurze, które były wyższe o 15 złotych od cen sprzed roku.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 1454 złote, mniejsze w Portugalii, na Malcie i na Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 716, 582 i 452 złote, zaś bardzo zdecydowanie wzrosły ceny pobytu na Cyprze, czyli o średnio 897 złotych.

Egzotyka dużo tańsza

Nadal niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniają się do znacznie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. Ponownie w najmniejszym stopniu zniżki cen wyjazdów objęły najmniej odległą Kenię – o średnio 786 złotych, a większy był ich spadek do bardziej oddalonych Dominikany i Meksyku – o 1525 i 2586 złotych.

TUI I Exim najbardziej obniżają ceny

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biura TUI Poland i Exim Tours – o około 825 i 750 złotych, zaś w nieco bardziej ograniczonej skali spadły ceny biurze Coral Travel – o około 510 złotych. W mniejszym stopniu obniżyły się wobec poprzedniego sezonu ceny oferowanych wycieczek w biurach Rainbow i Best Reisen – o około 240 i 210 złotych, a jeszcze mniej wyniosła roczna zniżka w biurze Sun & Fun – o około 150 złotych, natomiast u pozostałych organizatorów ceny były do 90 złotych wyższe niż przed rokiem.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem i przed tygodniem – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 16 ofert (poprzednio 14 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma 14 ofert), które wyprzedziło biura Itaka – 9 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 5, a przed dwoma 13ofert) oraz Rainbow – też 9 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma 7 ofert).

Do Egiptu – z Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert oraz TUI Poland – 5 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka – 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny na lato poszły lekko w górę