Biura podróży – ceny na lato poszły lekko w górę

Prawie wszystkie kierunki na lato lekko podrożały
Plaża Nissi na Cyprze/fot. AG

W minionym tygodniu ceny wycieczek na najpopularniejszych kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów na początku sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym, poszły lekko w górę. Jedynym kierunkiem, na którym ceny minimalnie spadły była Grecja.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 19 złotych. W ostatnim tygodniu największa zniżka cen wystąpiła na Krecie – o średnio 77 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na półwyspie Chalcydyckim i Majorce – o 29 i 10 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Malcie – o 329 złotych oraz na Teneryfie i Lanzarote, na których podniosły się o 57 i 45 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały tym razem przewagę wzrostów. Jedynym kierunkiem, na którym ceny spadły była Grecja, ale ich obniżka była niewielka, gdyż wyniosła średnio 6 złotych. Na pozostałych wiodących kierunkach ceny wzrosły – w największym stopniu w Bułgarii – o średnio 42 złote, w nieco mniejszym w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – o 32 i 28 złotych, a w wyraźnie najmniejszej skali w Turcji – o 13 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 48 złotych. W zestawieniach poprzednich miał jeszcze miejsce roczny wzrost cen, który wyniósł 23, 22, 54 i 66 złotych. Największe roczne zniżki cen wycieczek odnotowano na kanaryjskich Teneryfie i Lanzarote – 294 i 228 złotych oraz na Synaju – o 209 złotych. Największe roczne obniżki cen wyjazdów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 309 złotych oraz na wyspie Korfu i w Bułgarii – o 183 i 110 złotych.

Bułgaria droższa niż w tym roku

Wśród wiodących kierunków tym razem największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Bułgarii – 110 złotych, czyli były wyższe niż dla kilkukrotnego ostatnio lidera, czyli Grecji, w której ceny w ujęciu rocznym podniosły się o 70 złotych. W niewielkim stopniu wzrosły roczne ceny wyjazdów do Turcji – o 14 złotych, a na pozostałych kierunkach odnotowano roczne spadki cen – największe na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 216 złotych, a nieco mniejsze w Egipcie – o 153 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, w Tunezji, na Cyprze i w Albanii – o średnio 66, 41, 31 i 22 złote. Na innych kierunkach ceny uległy obniżeniu, stosunkowo niewiele na Malcie– o 23 złotych, a w większym stopniu w Maroku i na Majorce – o 109 i 141 złotych.

Największe zniżki w ETI, Rainbow I Coral

W rocznych porównaniach średnich wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurach ETI, Rainbow i Coral Travel – o około 290, 230 i 215 złotych, zaś mniejsze roczne spadki cen wystąpiły w biurach Best Reisen, TUI Poland oraz Exim Tours – o średnio około 120, 70 i 55 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 50 (biuro Sun& Fun) do ponad 300 złotych.

Do Egiptu najtaniej z TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Sun & Fun – 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 10 ofert, przed biurami Coral Travel i Rainbow – 9 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 4 oferty.

W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel – po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – ceny na ferie zimowe dużo niższe od zeszłorocznych