Biura podróży – ceny na ferie zimowe dużo niższe od zeszłorocznych

Ceny w Egipcie są niewiele niższe od zeszłorocznych
Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

Średnia cena imprez w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województwa mazowieckiego jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 416 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2020 (okres 10-16 lutego) i 2021 (okres 18-24 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 18-24 stycznia 2021 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 88 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach wzrosły o 61, spadły o 46 i wzrosły o 44 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2020 (okres 10-16 lutego) i 2021 (okres 18-24 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa o 416 złotych od zeszłorocznej.

Fuerteventura najbardziej potaniała

Największe zniżki cen wystąpiły na Fuerteventurze – o średnio 310 złotych, a tylko niewiele mniejsze w Maroku i na Lanzarote – o 274 i 273 złote. Najistotniejsze tygodniowe wzrosty cen miały miejsce na Cyprze – o średnio 76 złotych oraz w Marsa Alam i na Malcie – o 45 i 21 złotych.

Czwarty raz z rzędu największe obniżki w skali rocznej wykazały ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote – o średnio aż 1688 złotych (wycieczki sprzedaje tam TUI Poland), a bardzo znacznie staniały również wyjazdy do Maroka i na Maltę – o średnio 1191 i 763 złotych. Istotnie wzrosły średnie ceny wyjazdów na Cypr – o 448 złotych, a w znacznie już mniejszej skali do Marsa Alam – o średnio 80 złotych.

Kanary mocno w dół

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) zdecydowanie mniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 spadły o średnio 69 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ich wzrost wyniósł średnio 177 złotych. Znacząco w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady i Synaju – o średnio 152 i 134 złote, a ceny wyjazdów do Marsa Alam wzrosły o średnio 80 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 649 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie na tym kierunku ceny wzrosły o średnio 152 złote.
Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największą roczną przecenę już czwarty raz z rzędu odnotowano na Lanzarote – o 1688 złotych, mniejsze, ale i tak bardzo znaczne na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 456 i 341 złotych, a najmniejszą na Fuerteventurze, gdzie średnie ceny pobytu spadły o 110 złotych.

Maroko o tysiąc tańsze

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 1191 złotych, mniejsze na Malcie, w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 763, 529 i 218 złotych, zaś ceny pobytu na Cyprze wzrosły o średnio 448 złotych.

Ceny imprez egzotyki znacznie niższe niż przed rokiem

Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. Ponownie w najmniejszym stopniu zniżki cen wyjazdów objęły najmniej odległą Kenię – o średnio 623 złote, a większy był ich spadek do bardziej oddalonych Dominikany i Meksyku – o 2218 i 2860 złotych.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 327 (przed dwoma tygodniami 294, rekord 380 w dniu 3 sierpnia), a także wysoki jest tam wskaźnik zgonów – w minionym tygodniu 25,5 (przed dwoma tygodniami 23,0, rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie ponad 7-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 276 do 329 (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), ale niski jest wskaźnik zgonów, który po dwóch kolejnych odczytach po 2,57 każdy obniżył się w ostatnim tygodniu do 1,93 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko 2,5 razy mniejsza niż w Polsce.

Sytuacja epidemiczna w Kenii jest w wyraźnym trendzie pogarszania się. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 138, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił 118, a przed czterema 56 przypadki na milion. Wskaźnik zgonów również wykazał wzrost z 1,94 do 2,71, co oznacza dla tego kraju nowy najwyższy wskaźnik w całym okresie pandemii. Na niekorzyść Kenii przemawia też bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie około 10-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Najtaniej z TUI Poland

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biuro TUI Poland – o około 790 złotych, zaś w nieco bardziej ograniczonej skali spadły ceny w biurach Exim Tours i Coral Travel – o około 510 i 420 złotych. W mniejszym stopniu obniżyły się wobec poprzedniego sezonu ceny oferowanych wycieczek w biurach ETI i Rainbow – o około 250 i 165 złotych, a jeszcze mniej wyniosły roczne zniżki w biurach Best Reisen i Sun & Fun – o około 125 i 90 złotych, natomiast u pozostałych organizatorów ceny były do 180 złotych wyższe niż przed rokiem.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem i przed tygodniem – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 14 ofert (poprzednio też 14 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma 16 ofert), które wyprzedziło biura Coral Travel – 11 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 2, a przed dwoma 7 ofert) oraz Itaka – 10 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 7, a przed dwoma 13 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 8 ofert oraz Exim Tours – 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka – 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.