Biura podróży – dynamika wzrostu cen na lato zahamowana

AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 14 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień października, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Największa zwyżka cen wystąpiła w Maroku – o średnio 75 złotych, a w nieco mniejszej skali na Majorce i w Portugalii (poprzednio kierunek ten był liderem spadków) – o 64 i 47 złotych. Największe zniżki cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Marsa Alam – o 42 złote, a niewiele mniejsze w Hurghadzie i na Lanzarote (poprzednio notowano tam znaczący wzrost cen) – o średnio 38 i 31 złotych.

Ostatni tydzień przyniósł ograniczone wzrosty cen wycieczek dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020. Tym razem najistotniejsze były zwyżki cen wycieczek do Turcji i Grecji – o 27 i 21 złotych, nieco mniej zdrożały wyjazdy do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie – o 14 i 6 złotych, a jedynym z wiodących kierunków ze spadkiem cen był Egipt, gdzie spadły one o średnio 23 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 207 złotych. Największy wzrost cen wycieczek kolejny raz odnotowano na wyspie Kos – o 364 złote, a bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały też miejsce na Lanzarote i Malcie – o średnio 340 i 322 złotych. Jedynym kierunkiem na jakim odnotowano spadek średnich cen wycieczek była wyspa Korfu i wyniósł on symboliczne 2 złote.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019, znaczne zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 193 i 143 złote. Widoczne jest jednak, że w okresie ostatnich sześciu tygodni skala rocznych zwyżek na tym ostatnim kierunku wyraźnie osłabła. Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami (ostatnio głównie już tylko z Egiptem) mocno konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki były nawet nieco wyższe niż na dwóch wymienionych kierunkach i i wyniosły średnio 202 złote.

Nadal bardzo duży roczny wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie – notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 277 złotych, co stanowi obecnie wyraźnie najwyższy wzrost wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej.

Najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen nadal prezentuje Bułgaria (o 109 złotych), w której wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Malcie i w Maroku gdzie wyniosły średnio 322 i 319 złotych, nieco mniejsze wystąpiły na Cyprze i Majorce – o 284 i 258 złotych, jeszcze mniejsze w Portugalii i Tunezji – o średnio 161 i 148 złotych, a najbardziej miarkowany wzrost rocznych cen odnotowano w Albanii – o tylko 90 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny te spadły jedynie w biurze Prima Holiday – o około 40 złotych.

Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 100 i 110 złotych (biura Ecco Travel i Rainbow) do około 350 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 30 ofert). Organizator ten wyprzedził 2 biura ponownie – co jest bardzo rzadkim przypadkiem – plasujące się ex aequo – Itaka z liczbą 22 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 34 oferty) oraz Exim Tours z liczbą też 22 ofert (poprzednio 24, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 17 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert, na kierunkach greckich tym razem przodowały biuro Itaka – 10 ofert oraz TUI Poland i Grecos – po 9 i 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka – 6 ofert, a na tureckich biura TUI Poland – 5 ofert oraz Itaka i Coral Travel. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 5 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty, natomiast w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Turcji i Tunezji, biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, zaś Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.