Austria na ITB: innowacje, zrównoważony rozwój i austriacki styl życia

Konferencja prasowa Austrii na ITB Berlin. Fot. Sascha Radke, Österreich Werbung

Na ITB Austria przedstawiła nową kampanię promocyjną odwołującą się do „Lebensgefühl” – austriackiego stylu życia. Ma ona przywoływać emocje, które można poczuć jedynie na wakacjach w Austrii. Magnesem przyciągającym turystów mają być także mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 2025 roku, innowacje i zrównoważony rozwój. 

64 wystawców i ponad 2 tys. spotkań z przedstawicielami branży turystycznej, a także dwie nagrody w konkursie „Golden City Gate Awards” za produkty marketingowe, to dobry wynik obecności Austrii na targach ITB Berlin. W tym roku Narodowe Biuro Promocji Austrii (Österreich Werbung) promowało swój kraj pod hasłem austriackiego stylu życia – „Lebensgefühl”, innowacji i zrównoważonego rozwoju. Wszystko ubrane w nową identyfikację wizualną, która odwołuje się do wspomnianego „Lebensgefühl” i ma przywoływać emocje, które poczuć można jedynie na wakacjach w Austrii.

Polska na 8. miejscu wśród rynków źródłowych

Austria jest jednym z popularniejszych kierunków turystycznych na rynku niemieckim, zwłaszcza w sezonie zimowym. Także w Polsce cieszy się niezmiennie rosnącym zainteresowaniem – w 2023 roku kraj ten odwiedziło 2,5 mln polskich turystów, co stanowi wzrost o 16 proc. w stosunku do rekordowego roku 2019. Jak podkreśla Robert Gröblacher, szef polskiego przedstawicielstwa Narodowego Biura Promocji Austrii, był to największy skok, jeśli wziąć pod uwagę pierwszą dziesiątkę państw – rynków źródłowych (Polska plasuje się w tym gronie na ósmym miejscu). Równie obiecująco zapowiada się tegoroczny sezon zimowy – w okresie między 23 listopada 2023 a 24 stycznia 2024 roku liczba noclegów polskich turystów zwiększyła się o 23 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Podobnego wzrostu przyjazdów i noclegów Österreich Werbung (ÖW) spodziewa się także w sezonie letnim.

Obecność na ITB obowiązkowa

Dla Austrii jako kierunku turystycznego obecność na targach ITB ma kluczowe znaczenie. W konferencji prasowej prezentującej ofertę Austrii wzięli udział: sekretarz stanu ds. turystyki Susanne Kraus-Winkler, dyrektor zarządzająca Narodowego Biura Promocji Austrii Astrid Steharnig-Staudinger, zastępca gubernatora Salzburga – partnera regionalnego stoiska Austrii – Stefan Schnöll i dyrektor zarządzający SalzburgerLand Tourism Leo Bauernberger. Jak podkreśliła Astrid Steharnig-Staudinger:

„Tutaj tworzona jest podstawa długoterminowej współpracy w dziedzinie turystyki i wyznaczany jest kurs na jutrzejszy sukces Tegoroczna promocja w połączeniu z rebrandingiem marki skupiła się na innowacjach, zrównoważonym rozwoju oraz turystyce zimowej, której mocnym punktem są zaplanowane na przyszły rok mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim FIS 2025 w Saalbach”.

Narciarski magnes na 2025 rok

SalzburgerLand – partner regionalny austriackiego stoiska na ITB 2024 – mógł pochwalić się szeroką ofertą związaną ze sportami zimowymi i kulturą. W tym roku region w swoich działaniach promocyjnych koncentrował się na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim FIS 2025, które mają odbyć się w Saalbach Hinterglemm. Przy tej okazji zapowiedziano premierę musicalu „Skiverliebt”, wystawianego w Teatrze Państwowym w Salzburgu, która zbiegnie się z mistrzostwami.

„SalzburgerLand ma wspaniałą historię i przyszłość jako miejsce sportów zimowych. Organizacja cieszących się międzynarodowym uznaniem mistrzostw świata w narciarstwie podkreśla nasze kompetencje w tej dziedzinie i daje nam możliwość inspirowania nowego pokolenia, a przede wszystkim zachęcania dzieci i młodych ludzi do jazdy na nartach. Wspólnie z naszymi regionami przygotowaliśmy dodatkowe oferty, dzięki którym narciarstwo będzie atrakcyjne dla rodzin, nawet w trudnych ekonomicznie czasach” mówi Leo Bauernberger, dyrektor zarządzający SalzburgerLand Tourism.

Poznajcie austriacki styl życia

Na stoisku świadomie postawiono na interakcję, wykorzystując nowe technologie, np. hot air VR lot balonem czy symulator narciarski. Główny nacisk położono jednak na promocję „Lebensgefühl” – austriackiego stylu życia, który ma ona na celu przełamanie stereotypów promocji turystycznej i przekazywanie przede wszystkim emocji.

„Dzięki rebrandingowi chcemy wyróżniać się odwagą i kreatywnością. Potencjalni goście powinni poczuć Austrię we wszystkich jej aspektach; pokazanie „Lebensgefühl” ma ich zachęcić do przyjazdu i przeżycia tych chwil z nami” – wyjaśniała Astrid Steharnig-Staudinger, dyrektor zarządzająca ANTO.

Termin „Lebensgefühl”, który stanowi podstawę rebrandingu, oznacza spokój, swobodę i radość. Reprezentuje szczególne podejście Austriaków do życia – kombinację umiejętności cieszenia się chwilą i głębokiego połączenia z otoczeniem. Czerwono-biało-czerwona wstążka o nazwie „vibe”, przebiegająca przez materiały kampanii inauguracyjnej, ma pełnić funkcję elementu łączącego. W ramach rebrandingu zaktualizowano także logo Narodowego Biura Promocji Austrii.

Ambasadorzy „Lebensgefühl”

Do prezentacji austriackiego stylu życia zaproszono osoby z pasją, wyraziste, które swoją definicję „Lebensgefühl” przybliżają m.in. w serii filmów. Ambasadorami nowej kampanii są: ojciec Ludwig Wenzl z opactwa w Melk, była zawodowa narciarka alpejska Marlies Raich, Alexandra Riedlsperger i Laurent Trojer ze Szkoły Turystyki Bramberg, instruktor narciarstwa Gerhard Sint i projektantka Lena Hoschek, specjalistka od austriackiej mody inspirowanej stylem vintage. Lena odpowiada także za stroje pracowników Österreich Werbung na targach ITB przygotowane na potrzeby kampanii.

Zrównoważony rozwój przyszłością turystyki

Z kolei sekretarz stanu ds. turystyki Susanne Kraus-Winkler w swoim wystąpieniu skupiła się na sustainability, podkreślając, jak ważne jest postrzeganie Austrii zrównoważonego kierunku turystycznego. Przeprowadzone przez ministerstwo badania wskazują, że zrównoważona turystyka ma kluczowe znaczenie również dla lokalnych mieszkańców.

„Zrównoważony rozwój jest wspólną troską wszystkich interesariuszy z branży turystycznej – od gości po pracowników turystyki, przedsiębiorstwa, zarządców destynacji i organizacje marketingowe. Austriacy także czerpią korzyści z innowacyjnych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionach turystycznych, co zwiększa akceptację turystyki i zabezpiecza ją w dłuższej perspektywie. W austriackiej polityce turystycznej zrównoważony rozwój jest kluczem do przyszłej rentowności austriackiej turystyki” – mówi sekretarz stanu ds. turystyki Kraus-Winkler.