Andrzej Gut-Mostowy będzie gościem VII Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu.

Andrzej Gut-MostowyAndrzej Gut-Mostowy, wiceminister odpowiedzialny za turystykę w Ministerstwie Rozwoju, weźmie udział w debacie “System promocji turystycznej do zmiany natychmiast – niekończąca się opowieść” podczas VII Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu organizowanego przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl.

VII Forum Promocji Turystycznej odbędzie się 22 kwietnia w Hydropilis we Wrocławiu. Program podzielony został na trzy sesje: Czy warto promować turystykę ekologiczną?, Jak promować kierunek turystyczny w filmach? Jak przyciągnąć turystów na Dolny Śląsk? Jednym z punktów tej ostatniej sesji będzie debata “System promocji turystycznej do zmiany natychmiast – niekończąca się opowieść”.

Chcemy po raz kolejny przedyskutować w gronie fachowców najważniejsze problemy I wyzwania stojące przed projektantami pracującymi nad ustawa o Polskiej Organizacji Turystycznej. Debata będzie okazją do spotkania I wysłuchania, co na ten temat ma nowy wiceminister w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialny nie tylko za turystykę, ale I za promocję polskiej marki.

Andrzej Gut-Mostowy został mianowany wiceministrem 8 stycznia.

W latach 1998–2005 (dwie kadencje) był radnym Województwa Małopolskiego. Pełnił m.in. stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1995-1998, Radny Miasta Zakopane i Członek Zarządu Miasta.

Był wiceprezesem Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w latach 2008–2014. Był też prezesem i członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Należał do Zespołu Naukowego „Badania Ruchu Turystycznego w Małopolsce”. Był również inicjatorem powołania Małopolskiej Organizacji Turystycznej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

W latach 2005–2009 był współzałożycielem i pierwszym zwierzchnikiem Rycerzy Kolumba w Polsce, największej dobroczynnej katolickiej organizacji na świecie.

Od 2004 roku jest organizatorem festynów „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza, Orawy Dzieciom” w Rabce. Za tę działalność został odznaczony Kawalerem „Orderu Uśmiechu”.

Pochodzi z jednej z najstarszych i najliczniejszych rodzin na Podhalu, która od końca XIX wieku zajmuje się turystyką.

Mocne deklaracje ministra

W wywiadzie udzielonym Magazynowi Wasza Turystyka, powiedział m.in.: Planujemy konsultacje w kilku strategicznych regionach Polski, z ROT-ami, które powinny skupić wokół siebie środowisko… Uważam, że należy znowelizować ustawę o POT, bo ma ona już 20 lat. W międzyczasie świat się zmienił, pojawiło się mnóstwo nowych czynników i okoliczności. Nie sądzę, aby należało wywracać cały system „do góry nogami”, bo sama zasada jest słuszna: angażujemy do wspólnej pracy wszystkich, którzy mają wpływ na turystykę. Natomiast wiele rzeczy wymaga poprawy.

Na podstawie wieloletniego doświadczenia na Podhalu i w Małopolsce uważam, że zasadne byłoby powołanie jeszcze jednego szczebla organizacji turystycznych – czegoś między ROT a LOT. Lokalne organizacje funkcjonują czasami jako większy obszar, kilka gmin, a czasami tylko przy jednej atrakcji turystycznej czy przyrodniczej, w promieniu kilkuset metrów.

Uważam, że nazwa LOT jest często nieprecyzyjnie rozumiana i przydałoby się stworzenie – nazwijmy to roboczo – subregionalnych organizacji turystycznych. One miałyby inny statut, inne możliwości promocyjne, byłyby na tyle silne, żeby promować się samodzielnie za granicą, wystawiać na targach, tworzyć wydawnictwa. Chodzi przede wszystkim o oderwanie od podziałów administracyjnych, które często nie pokrywają się z tym, jak funkcjonuje branża turystyczna…”

Mocny skład debaty

W debacie podczas VII Forum Promocji Turystycznej wezmą udział także: Piotr Wnukowicz, Dyrektor Wydziału Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego,.
Wojciech Fedyk, ekspert w zakresie biznesu turystycznego, promocji i zarządzania w turystyce, Jarosław Lichacy, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych, Marek Migdal, prezes Forum Turystyki Regionów, Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Pełny program i rejestracja TUTAJ