Amadeus zainwestował 9,8 mln dolarów w start-up Refundit w celu cyfryzacji procedur zwrotu VAT

Rozwiązanie mobilne firmy Refundit pozwala podróżnym uzyskać zwrot VAT drogą cyfrową oraz uniknąć uciążliwej papierkowej roboty i kolejek na lotnisku

To już czwarta inwestycja Amadeus Ventures ukończona w 2019 roku.
Po relaksującym urlopie i zakupach podróżni nie mają ochoty na stres związany z próbą odzyskania podatku VAT od zakupionych produktów. Każdego roku do turystów w całej UE nie trafia ok. 90 proc. zwrotów VAT (23 mld EUR) .
Amadeus Ventures poinformował, że jest liderem rundy inwestycji o wartości 9,8 mln USD w firmę Refundit. Dodatkowi inwestorzy to m.in. Portugal Ventures oraz inwestorzy rundy zalążkowej.
Za pomocą rozwiązania cyfrowego oferowanego przez ten start-up globalni turyści odwiedzający Europę mogą uzyskać zwrot VAT wyjątkowo szybko i sprawnie. Rozwiązanie, którego pilotażowa wersja jest właśnie testowana w Belgii, ma wyeliminować długie kolejki i papierkową pracę, tak aby ubieganie się o zwrot VAT było procesem całkowicie cyfrowym.
Start-up Refundit założyli w 2017 r. przedsiębiorca Uri Levine, najbardziej znany ze współtworzenia aplikacji Waze do nawigacji samochodowej, oraz Ziv Tirosh, były dyrektor generalny oraz współzałożyciel spółki Stockton, produkującej rozwiązania bio do ochrony roślin.

Jak działa Refundit?

Aby uzyskać zwrot VAT za pomocą aplikacji mobilnej Refundit, turyści spoza UE muszą zrobić zdjęcie paragonu, karty pokładowej i paszportu, a następnie złożyć wniosek o zwrot VAT drogą cyfrową. Urząd skarbowy danego kraju rozpatrzy wniosek cyfrowo i wyśle podróżnemu cyfrowe potwierdzenie. Nowa procedura jest prosta, szybka i wygodna.
Główną innowacją wyróżniającą Refundit na tle konkurencji jest całkowicie cyfrowy proces zarówno dla podróżnego, jak i urzędu skarbowego. Dotychczas bowiem w większości państw UE podróżni musieli wypełniać formularze i stać w kolejce na lotnisku, co wiązało się z dodatkowym stresem i przedłużało czas podróży.

 Ziv Tirosh, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Refundit, powiedział: „Dotychczasowa procedura ubiegania się o zwrot podatku VAT była uciążliwa i mało wydajna dla wszystkich uczestników. Oferując innowacyjne, całkowicie cyfrowe rozwiązanie, Refundit przynosi realne korzyści wszystkim zainteresowanym. Nasze rozwiązanie pomaga wszystkim stronom tego procesu: turystom, sprzedawcom detalicznym, urzędom skarbowym oraz całej gospodarce danego kraju, ponieważ zwiększa atrakcyjność robienia zakupów”.

Stefan Ropers, prezes działu strategicznego rozwoju w firmie Amadeus, który dołączy do zarządu start-upu, dodał: „W firmie Amadeus cały czas szukamy sposobów na zmniejszenie stresu związanego z podróżowaniem. Bardzo cieszymy się, że Refundit dołączył do rodziny Amadeus, i będziemy pracować wspólnie z jego zespołem nad wprowadzeniem tego usprawnienia dla podróżnych.”

Suzanna Chiu, szef Amadeus Ventures, podkreśliła: „Refundit i jego pracownicy oferują wszystko, czego szukamy w strategicznych inwestycjach. Aplikacja zdecydowanie zwiększa komfort podróżnych i jest przydatna na każdym etapie procedury uzyskiwania zwrotu VAT.”

Refundit wpisuje się w strategiczny cel firmy Amadeus, jakim jest dawanie podróżnym większych możliwości i zapewnianie im jak największego komfortu podróżowania. W 2014 r. Amadeus uruchomił program inwestowania w start-upy, którego celem jest zwiększenie innowacyjności poprzez współpracę ze środowiskiem start-upów i firmami takimi jak Refundit. Od tego czasu Amadeus wprowadził do swojego przedsiębiorstwa ponad 150 start-upów i wspólnie z nimi zrealizował ponad 20 projektów.

Program inwestowania w start-upy nosi nazwę Amadeus Ventures. Firma dokonuje inwestycji mniejszościowych na wczesnym etapie rozwoju start-upów działającymi na styku branży informatycznej i turystycznej. W ramach programu Amadeus szuka wybitnych przedsiębiorców z całego świata, którzy stworzyli już działający produkt i współpracują z kilkoma klientami. Start-upy wchodzące w skład portfela firmy Amadeus mają dostęp nie tylko do finansowania, lecz również do wiedzy i doświadczenia, bazy klientów oraz technologii firmy.