Na wino jedną z najwęższych uliczek świata

Jest wiele powodów, by przyjechać na chorwacką wyspę Krk. Jednym z nich jest możliwość przeciśnięcia się jedną z najwęższych uliczek świata w drodze na wino Žlahtina, flagowy trunek tej wyspy. Uliczkę o nazwie Klančić znajdziemy w małym miasteczku Vrbnik.
Vrbnik położony jest na wzgórzu otoczonym winnicami. To jedyne miejsce w Chorwacji, gdzie uprawia się właśnie odmianę vrbničką žlahtinę.

Niewielka miejscowość, to labirynt wąskich uliczek, zakręcających co kilkadziesiąt kroków i małych placyków. Jeśli dojdziemy do Placu vrbničkog statuta, musimy skręcić w malowniczą (jak prawie wszystkie w tym miasteczku) uliczkę Potočina, którą przecinamy malutki placyk Trg kralja Zvonimira a kilka metrów za nim, po lewej stronie ukazuje się nam wąski przesmyk. Jesteśmy u celu naszego spaceru.
Uliczka Klančić ma jedynie 43 cm szerokości i to na całej swej kilkunastometrowej długości. Jeśli uda nam się nią przecisnąć, wychodzimy na kolejny mały placyk – Opjica. Teraz czeka nas krótki spacer dużo szerszymi uliczkami (ale i tak nie dal samochodów) do restauracji Nada.

Lokal istniejący prawie od pięćdziesięciu lat jest pięknie położony. Za tarasów zawieszonych nad wysokim na kilkadziesiąt metrów rozpościera się widok na kanał Velebit i brzegi Riwiery Crikvenica. A na talerzu pojawiają się šurlice (rodzaj makaronu) z sosem, povitica (twarożek), jagnięcina. Do popicia wspomniane wino – Žlahtina. Jego nazwa pochodzi od słowa zlahten – szlachetny i jest jak najbardziej usprawiedliwiona.
I pora na decyzję: skończyć szybko, by móc wrócić tą samą drogą przez najcieńszą uliczkę w Chorwacji czy zostać dłużej i delektować się tutejszą kuchnią i wrócić inną, bezpieczniejszą ze względu na dodatkowe kilogramy drogą. Oba wybory kuszą.
Najłatwiej i najszybciej na wyspę Krk można się dostać lecąc samolotem do Rijeki, korzystając z bezpośredniego połączenia PLL LOT Warszawa – Rijeka. Lot trwa niecałe dwie godziny, zaś jazda z lotniska do Vrbnika – niecałe 40 minut.








POWIĄZANE WPISY
17 grudnia 2025
Nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych. Touroperatorzy zyskają łatwiejszy dostęp do gwarancji ubezpieczeniowej
Podpisano nowelizację ustawy o imprezach turystycznych, która ułatwi touroperatorom…
0 Komentarzy4 Minuty
17 grudnia 2025
Itaka Złotym Partnerem V Gali Waszej Turystyki
9 stycznia w hotelu Renaissance Warsaw Airport odbędzie się V Gala Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Gąsiory Turystyki 2025 przyznane! Poznajcie młode talenty polskiej branży turystycznej
W drugiej edycji konkursu Gąsiory Turystyki ponownie nagrodziliśmy nowe talenty branży…
0 Komentarzy6 Minuty
15 grudnia 2025
Na szczyt ośmioosobowym Porsche. Strbskie Pleso otwiera sezon narciarski
Zima w Tatrach Wysokich zaczęła się od mocnego akcentu – ośrodek Strbskie Pleso…
0 Komentarzy3 Minuty
15 grudnia 2025
Region, który zaskakuje. Świętokrzyskie pełne natury, kultury i autentyczności
Region świętokrzyski, od lat ceniony za swoje unikalne krajobrazy, bogatą historię i…
0 Komentarzy11 Minuty
8 grudnia 2025
Fly.pl partnerem V Gali Waszej Turystyki
9 stycznia 2026 roku w Warszawie odbędzie się V Gala Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
8 grudnia 2025
XII Gremium Ekspertów Turystyki w Wałczu: edukacja jako klucz do przyszłości branży
W dniach 2-3 grudnia 2025 roku Centralny Ośrodek Sportu w Wałczu był gospodarzem XII…
0 Komentarzy5 Minuty
5 grudnia 2025
Wesprzyj naszą aukcję charytatywną. Zgłoś przedmiot i pomóż najmłodszym w trakcie V Gali Waszej Turystyki
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 9 stycznia 2026 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
27 listopada 2025
Biuro Rainbow podsumowało III kwartał 2025 roku. Blisko 13 proc. wzrostu przychodów, nowe hotele i większa flota
Po udanym III kwartale 2025 roku Rainbow zapowiada dalszy rozwój. Spółka zwiększa skalę…
0 Komentarzy4 Minuty










