Koniec niepewności – Andrzej Gut-Mostowy wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę

Potwierdziła się informacja podana przez portal WaszaTurystyka.pl 15 listopada – Andrzej Gut-Mostowy odpowiada od dzisiaj za turystykę w Ministerstwie Rozwoju.
Po ostatnich wyborach i uformowaniu nowego rządu, turystyka została przeniesiona do Ministerstwa Rozwoju, kierowanego przez Jadwigę Emilewicz. Część środowiska ocenia to jako dobry pomysł, gdyż daje szansę na to, że turystyka będzie traktowana jako element gospodarki i strategii rozwoju kraju, a nie jako „dostawka” do sportu.
Potm jednak zaczeły się rozmowy I przepychanki polityczne. Co prawda od początku faworytem wicepremiera Gowina był Andrzej Gut-Mostowy, ale decyzji w sprawie objęcia przez niego stanowiska wiceministra odpowiedzialnego za turystykę długo nie podejmowano I to mimo mianowań sekretarza I podsekretarzy w Ministerstwie Rozwoju.
Tymczasem pojawiły się informacje, że rozważana była kandydatura byłej wiceminister w MSiT, Anny Krupki. A następnie, że za turystykę będzie odpowiedzialny ktoś trzeci.
Na szczęscie wygląda na to, że przepychani się skończyły. Informacja o nowej objęciu przez Andrzeja Gut-Mostowego stanowiska sekretarza stanu ukazała się oficjalnie na stroinie Ministerstwa Rozwoju. Andrzej Gut-Mostowy jest człowiekiem z branży, właścicielem stacji narciarskiej i hotelu. Środowisko turystyczne doczekało się na tym stanowisku nie jedynie polityka, ale i przedsiębiorcy.
Przypomnijmy, że Andrzej Gut-Mostowy, prowadząc swoją kampanię wyborczą (startował z 9. miejsca na liście, zdobył 12 tys. głosów), nie tylko podkreślał znaczenie turystyki, ale proponował gotowe rozwiązania. Wiadomo, że w nowym rządzie będzie forsował projekt o roboczej nazwie 500+ dla turystyki, czyli wprowadzenie bonów turystycznych. Projekt zakłada, że budżet państwa będzie dofinansowywać wypoczynek tym grupom społecznym, których obecnie nie stać na wyjazdy poza miejsce zamieszkania.
Warto wspomnieć, że bony turystyczne funkcjonują w wielu krajach europejskich, np. we Francji, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Projekt ma poparcie wicepremiera Gowina.
Drugim „problemem” turystycznym podnoszonym przez nowego wiceministra jest konieczność wprowadzenia w polskich górach, wzorem krajów alpejskich, tzw. prawa śniegu. Umożliwiłoby ono prawne zmuszenie właściciela działki, leżącej na terenie przeznaczonym pod trasy narciarskie, do jej udostępnienia (rekompensatę za to określiłby sąd na podstawie umów) oraz pozwoliłoby na otwarcie tras tam, gdzie są do tego przeznaczone tereny, a większość właścicieli zgadza się na ich udostępnienie.
POWIĄZANE WPISY
12 czerwca 2026
Rusza V edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”
POT oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska rozpoczęły nabór zgłoszeń do…
0 Komentarzy2 Minuty
11 czerwca 2026
„Uczta Chrobrego” wraca do Gniezna. Miasto zaprasza do poznawania historii przez kuchnię
Gniezno po raz drugi zaprasza mieszkańców i turystów do odkrywania historii pierwszej…
0 Komentarzy3 Minuty
9 czerwca 2026
Suwałki – brama do krainy jezior i zielonych krajobrazów
Położone w otoczeniu jezior, lasów i parków narodowych Suwałki umacniają swoją pozycję na…
0 Komentarzy3 Minuty
9 czerwca 2026
Dzień Szkocki w Jadowie 2026. Mazowsze znów stanie się polską stolicą szkockiej kultury
4 lipca 2026 roku Jadów po raz szósty zamieni się w polską stolicę kultury szkockiej.…
0 Komentarzy3 Minuty
2 czerwca 2026
LOT stawia na AI. Polski przewoźnik rozpoczyna współpracę z ElevenLabs
Polskie Linie Lotnicze LOT wdrażają rozwiązania sztucznej inteligencji opracowane przez…
0 Komentarzy3 Minuty
2 czerwca 2026
Polacy wybierają krajowe wakacje. Coraz częściej stawiają na aktywny wypoczynek i kontakt z naturą
Ponad połowa Polaków planujących wakacyjny wyjazd zamierza spędzić urlop w kraju.…
0 Komentarzy5 Minuty
1 czerwca 2026
Rafał Szmytke na czele Polskiego Holdingu Hotelowego
Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Hotelowego powołała z dniem 1 czerwca 2026 roku nowy…
0 Komentarzy1 Minuty
1 czerwca 2026
Rodzinny weekend pełen emocji. Opole i Krasiejów to sprawdzony kierunek
Rodzinne podróże najlepiej pamięta się wtedy, gdy za każdą atrakcją stoi prawdziwe…
0 Komentarzy3 Minuty
29 maja 2026
Żaneta Cwalina-Śliwowska zasiliła kierownictwo Ministerstwa Sportu i Turystyki
Żaneta Cwalina-Śliwowska została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie…
0 Komentarzy1 Minuty











[…] Koniec niepewności – Andrzej Gut-Mostowy wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę […]