Piąte urodziny FlixBus

FlixBus operator dalekobieżnych połączeń autobusowych, świętuje swoje piąte urodziny. Od 2013 roku firma obsłużyła ponad 100 mln pasażerów.
Firma FlixBus została założona w 2013 roku przez trzech młodych przedsiębiorców: Jochena Engerta, Daniela Kraussa i André Schwämmleina, którzy zainspirowani deregulacją niemieckiego rynku autobusowego, wpadli na pomysł opracowania zupełnie nowego modelu podróżowania. Postawili na mieszankę technologii, e-commerce i tradycyjnego transportu.
Jochen Engert, współzałożyciel i dyrektor zarządzający FlixBusa, powiedział: „Naszą wizją było odświeżenie istniejącej branży autobusowej i tchnięcie w nią ducha innowacji. Cieszymy się, że już po pięciu latach od wyruszenia w trasę pierwszego zielonego autobusu, nasze wyobrażenia stały się rzeczywistością. Zaczynaliśmy od trzech połączeń na terenie Bawarii, dziś natomiast docieramy do 1 400 miast w 26 krajach. Dziennie oferujemy ponad 250 tys. połączeń.”
W ten sposób powstał model biznesowy, w którym FlixBus zarządza technologią, biletami, obsługą klienta, planowaniem siatki połączeń, marketingiem i sprzedażą, a lokalni partnerzy – zwykle małe lub średnie rodzinne firmy – odpowiadają za codzienną eksploatację autobusów. Obecnie w całej Europie takich lokalnych partnerów FlixBus posiada już blisko 250. Dzięki temu modelowi powstało już ponad 7 tysięcy stanowisk pracy dla kierowców, a wiele lokalnych firm zyskało możliwość rozwoju.
Jerzy Garścia z krakowskiej firmy Jordan Group, skomentował: „Z firmą FlixBus współpracujemy od lipca 2017. Wtedy to w zaczęliśmy obsługiwać naszymi autobusami połączenia międzynarodowe Warszawa-Wiedeń i Kraków-Wiedeń. Nie da się ukryć, że współpraca przebiega bez zastrzeżeń, a rozwiązania i procedury przyjęte we FlixBusie pomagają i ułatwiają obsługę linii. Zapewne – w związku z powstaniem polskiego oddziału FlixBus Polska z siedzibą w Warszawie – ta współpraca będzie się układać jeszcze przyjemniej.”
Zielone podróżowanie
Od początku ważnym aspektem dla założycieli FlixBusa była również ekologia. Każdy dołączający do zielonej floty autobus musi więc spełniać określone wymagania pod względem wydajności zużycia paliwa czy niskiej emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo, klienci dokonując rezerwacji wybranej trasy w sklepie FlixBus mogą także wybrać opcję „Składka na ochronę klimatu“.
Jochen Engert podkreślił: „Powstające podczas podróży emisje CO2 zostaną wówczas dokładnie obliczone na podstawie kilometrów i liczby pasażerów. Przy zamówieniu wyliczona kwota zostanie automatycznie doliczona do ceny biletu. Składka na środowisko wynosi około 1-3% ceny. W trosce o ochronę środowiska i wygodę podróżujących, także lokalizację przystanków planujemy tak, aby ułatwić pasażerom jak najłatwiejsze dotarcie.”
60 proc. pasażerów FlixBusa to kobiety, które wybierają zielone autobusy jako preferowany sposób podróżowania ze względu na komfort, bezpieczeństwo i cenę. Jedna trzecia pasażerów FlixBusa ma od 18 do 25 lat.
Innowacje i plany FlixBusa w 2018
FlixBus planuje dalszy rozwój w 2018 roku, zarówno pod względem ekspansji na nowe rynki, jak i rozwoju produktu. Jeszcze w tym roku, zielone autobusy, które widoczne są na drogach w całej Europie, pojawią się także w Stanach Zjednoczonych, a tamtejsza siedziby firmy będzie mieścić się w Los Angeles. W całej siatce wprowadzone zostaną nowe destynacje, pojawi się też wiele nowych połączeń dla pasażerów w Polsce. Obecnie trwają intensywne prace nad integracją platformy sprzedaży ze strategicznym partnerem, PolskimBusem. Od wiosny w zielonych barwach ma już jeździć prawie 160 autokarów polskich partnerów FlixBusa, zarówno na trasach krajowych, jak i zagranicznych, z możliwością wygodnych przesiadek w 3 hubach: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
Znaczną część sukcesu FlixBusa można przypisać cyfryzacji i innowacjom produktowym, które również będą udoskonalane w najbliższych miesiącach. Szczególny nacisk będzie położony na rozwój aplikacji mobilnej FlixBus oraz opcji rezerwacji miejsc, która obecnie testowana jest już na 12 trasach. Dodatkowymi usprawnieniami mają być funkcje umożliwiające ocenę kierowcy oraz monitorowanie trasy autobusu w czasie rzeczywistym za pomocą funkcji GPS.
POWIĄZANE WPISY
3 lutego 2026
Malaysia Airlines i Singapore Airlines finalizują partnerstwo
Malaysia Airlines i Singapore Airlines ogłosiły sfinalizowanie partnerstwa biznesowego.…
0 Komentarzy2 Minuty
28 stycznia 2026
Zimowe wyjazdy w góry dostępne z całej Polski. FlixBus oferuje połączenia do Zakopanego, Słowacji i Czech
Podróżni planujący ferie zimowe mogą korzystać z rozbudowanej siatki połączeń FlixBusa,…
0 Komentarzy2 Minuty
28 stycznia 2026
Ryanair zatrudni 120 osób w Krakowie i Katowicach. Dni otwarte odbędą się w lutym
Ryanair planuje zatrudnienie 120 nowych pracowników obsługi naziemnej i pasażerskiej w…
0 Komentarzy1 Minuty
26 stycznia 2026
Ryanair opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2026 roku. Linia obsłużyła 47,5 mln pasażerów
Silny popyt i wyższe ceny biletów pozwoliły Ryanair zwiększyć przychody w III kwartale…
0 Komentarzy3 Minuty
22 stycznia 2026
FlixBus przejmuje Flibco. Firma wzmacnia pozycję w segmencie transferów lotniskowych
FlixBus przejmuje większościowy pakiet udziałów w Flibco, platformie transferów…
0 Komentarzy3 Minuty
20 stycznia 2026
LOT odpowiada na potrzeby pasażerów. Zimowa siatka połączeń obejmuje popularne regiony narciarskie
Polskie Linie Lotnicze LOT zapraszają do zimowych podróży, oferując połączenia do miast…
0 Komentarzy3 Minuty
20 stycznia 2026
Wizz Air rozszerza letnią siatkę połączeń z Polski. Nowe trasy do Bułgarii, Włoch i Grecji
Wizz Air uruchomi trzy nowe bezpośrednie połączenia z Polski w sezonie letnim 2026.…
0 Komentarzy2 Minuty
20 stycznia 2026
Enter Air i Rainbow Tours z nową umową czarterową wartą 366,3 mln zł
0 Komentarzy2 Minuty
20 stycznia 2026
Ryanair ogłasza letni rozkład lotów z Rzeszowa
Ryanair ogłosił letni rozkład lotów z lotniska Rzeszów-Jasionka. W nadchodzącym sezonie…
0 Komentarzy2 Minuty








