65 mln zł spodziewanych obrotów w 2023. Nekera podsumowuje rok i nagradza najlepszych agentów

Zespół biura podróży Nekera na wieczornej gali
Zespół biura podróży Nekera na wieczornej gali / fot. materiały prasowe

Ponad 65 mln zł spodziewanego obrotu w 2023, czyli wzrost o 85 proc. oraz podwojenie zysku – to wyniki biura podróży Nekera. Podczas warsztatów sprzedażowych i uroczystej wieczornej gali touroperator podsumował rok, przedstawił plany na przyszłość i nagrodził najlepszych agentów.

Na całodniowych warsztatach sprzedażowych i wieczornej uroczystej gali w warszawskim hotelu Intercontinental spotkało się 240 agentów, 30 partnerów i 40 pracowników biura podróży Nekera. Była to okazja do podsumowania mijającego roku i przedstawienia planów touroperatora na zimę oraz przyszły sezon letni. Zarząd firmy uważa rok 2023 za udany, zamierza zwiększyć oferowanie produktu czarterowego i kontynuować politykę produktową, w której zaakcentowane są zimowe imprezy narciarskie, letnie oferty z dojazdem własnym oraz pakietowanie dynamiczne.

2024: dwa razy więcej produktu czarterowego

„Po podsumowaniu trzech pierwszych kwartałów widzimy, że nasze obroty wzrosły o 84 proc. rok do roku. Prognozowałbym, że w ujęciu rocznym wzrost ten wynosił będzie około 85 proc. wzrostu. Szacuję też, że o 50 proc. wzrośnie nasz zysk netto, jednak potwierdzimy to po pełnym zamknięciu roku finansowego. Zakładając jednak, że szacunek ten będzie prawidłowym możemy spodziewać się w tym roku zysku na poziomie 600 tys. zł i obrotu wynoszącego 65 mln zł. Wzrost liczby klientów nie jest proporcjonalny do wzrostu obrotów, gdyż o 18,7 proc. wzrosła też średnia cena rezerwacji. Wzrost ten był wyższy niż średnia rynkowa, po części na skutek inflacji, a po części na skutek dodania większej liczby droższych produktów do oferty” – mówi Maciej Nykiel, prezes Nekery.

Warsztaty sprzedażowe biura podróży Nekera
Warsztaty sprzedażowe biura podróży Nekera / fot. materiały prasowe

Jak wyjaśnia, wzrost obrotów wynika z rozszerzenia portfolio produktowego, przede wszystkim w zakresie oferty czarterowej, których wypełnienie w tym roku wynosiło 95-96 proc. Na przyszły rok touroperator planuje dwukrotnie zwiększyć liczbę miejsc w samolotach czarterowych. Latać będzie nadal do czterech krajów: Turcji, Grecji, Hiszpanii i Bułgarii, doda jednak nowe kierunki oraz porty wylotowe: Wrocław, Rzeszów i Gdańsk.

Największy wzrost w Turcji, maleje udział polskiej oferty

„Widzimy na rynku dużą przestrzeń dla naszego produktu. W roku 2023, mimo że pojawili się w branży wyjazdowej nowi gracze skoncentrowani na Turcji, to właśnie ten kierunek odpowiadał za największą część naszej sprzedaży produktu czarterowego i to właśnie w Turcji odnotowaliśmy największy wzrost. Na drugim miejscu uplasowała się u nas Grecja, trzecia była Hiszpania, czwarta zaś Bułgaria. Również Maltę zaliczamy do naszych kierunków czarterowych ze względu na dużą liczbę połączeń oraz na fakt, że mamy tam swojego polskiego rezydenta” – komentuje Maciej Nykiel.

Warsztaty sprzedażowe poprzedziły wieczorną galę Nekery
Warsztaty sprzedażowe poprzedziły wieczorną galę Nekery / fot. materiały prasowe

Ok. 76 proc. sprzedaży Nekery w 2023 roku stanowiły kierunki zagraniczne, pozostałą zaś oferta polska, której wprowadzeniem na rynek biur podróży touroperator zajął się w czasie pandemii. Ofertę tę nadal rozszerza i dziś sprzedaje ok. 1000 obiektów na terenie naszego kraju.

„Jesteśmy wśród touroperatorów liderem, jeśli chodzi o kierunek „Polska”. Zagraniczne kierunki mają jednak większą dynamikę wzrostu, dlatego spodziewam się, że ogółem udział Polski w naszej sprzedaży będzie malał” – wyjaśnia prezes Nekery.

Dwa razy lepsza sprzedaż first minute

„W roku 2023 obserwowaliśmy bezprecedensowy popyt na zagraniczne wyjazdy. Wydaje się, że gospodarka się obroniła, a na rynku panuje duży optymizm. Widać, że wśród konsumentów zmienia się postrzeganie wyjazdów wakacyjnych – nie są już luksusem, lecz elementem wpływającym na zdrowie, styl życia, psychikę, możliwość spędzenie czasu z rodziną. Na razie nie widzimy objawów wyhamowania tego popytu. Nadal stabilne są kursy walut i cena baryłki, co działa na korzyść touroperatorów” – dodaje.

Wieczorna gala biura podróży Nekera
Wieczorna gala biura podróży Nekera / fot. materiały prasowe

Nekera rozpoczęła sprzedaż first minute lata 2024 w połowie lipca 2023 roku i obserwuje o ponad 100 proc. większy obrót niż w przypadku ubiegłorocznej sprzedaży first minute. Sprzedają się te same kierunki, co w 2023 roku, widać też wzrost popularności Chorwacji i Włoch – rynek ofert z dojazdem własnym również się odbudował.

„Jak na ten moment roku sprzedaż first minute jest u nas rekordowa. To objaw zdrowego rynku – Polacy nie mają obaw, żeby alokować środki i robić plany na przyszły lipiec i sierpień” – komentuje Maciej Nykiel.

Nowe porty wylotowe i city breaks

Na przyszły sezon letni Nekera zaplanowała nowe połączenia czarterowe: wyloty na Kretę z Poznania i Wrocławia (oprócz Warszawy i Katowic), loty do Burgas z Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa i Radomia (oprócz Poznania, Warszawy i Katowic), a także połączenia do Warny z Warszawy, Katowic i Radomia. Kontynuowane będą loty do Turcji z Katowic i Warszawy oraz na Majorkę z Warszawy.

W oparciu o przeloty tanimi i regularnymi liniami Nekera wprowadzi też nowe kierunki podróży do Grecji – wakacje na Kefalonii, Lefkadzie i Lemnos. W sumie w Grecji będzie miała dostępnych 20 kierunków. W Turcji nowością będzie Izmir – loty realizowane we współpracy z Sun Express.

Ponadto Nekera wprowadza ofertę na city breaks z dojazdem własnym lub samolotem. W ramach tej oferty w Polsce najlepiej sprzedają się miasta: Kraków i Gdańsk. Z zagranicznych kierunków dostępne będą m.in.: Stambuł, Rzym, Ateny, Barcelona, Wilno i Paryż.

Zespół biura podróży Nekera
Zespół biura podróży Nekera / fot. materiały prasowe

Nowe kierunki z dojazdem własnym, egzotyczne i narciarskie

Nekera rozbuduje też ofertę na wycieczki wypoczynkowe z dojazdem własnym, dodając nowe kraje: Słowenię, Bośnię i Hercegowinę oraz Francję. W ofercie egzotycznej nowościami będą: Arabia Saudyjska, Katar, Mauritius i Bahrajn. Nadal dostępne będą kierunki takie jak: ZEA, Tajlandia, Singapur, Seszele, Dominikana, Meksyk, Jamajka i Panama. Nowości wśród kierunków narciarskich to Słowenia i Francja.

Biuro podróży Nekera rozpoczyna kampanię promującą wyjazdy narciarskie na zimę 2023/2024