27. Festiwal Górski w Lądku- Zdroju startuje 8 września

Festiwal Górski

Największy Festiwal Górski na świecie startuje już za osiem dni w Polsce. Ludzie gór z kilkudziesięciu krajów spotkają się Lądku Zdroju na Dolnym Śląsku, gdzie 8-11 września zmieni się w festiwalowe miasteczko.

W programie Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady znalazły się:

• Filmy górskie – premiery, topowe produkcje, Konkurs Filmowy

Filmy od początku Festiwalu Górskiego były jednym z najważniejszych punktów programu całego wydarzenia. W tym roku nie będzie inaczej – organizatorzy zapraszają na aż kilkadziesiąt filmów, które zostały zakwalifikowane do pokazów w ramach Konkursu Filmowego. Do tego rozmowy z twórcami, dyskusje, wyłonienie tych produkcji, które zasługują na szczególną uwagę.

• Literatura – Książka Górska Roku, spotkania

Konkurs na Książkę Górską Roku z każdą edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno twórców, jak i czytelników. W czasie Gali zostaną wyróżnione książki, które zdaniem jury zasłużyły na wyróżnienie. Literatura jest obecna w każdym dniu Festiwalu. Od spotkań autorskich, wizyt w festiwalowej księgarni, poprzez „Czytanie na trawie”, czyli poranki z książką.

fot. archiwum Festiwalu Górskiego

• Wędrowny Rajd Górski z Helikon-Tex i Łukaszem Superganem

Rajd będzie trwał aż 9 dni, od 3 do 11 września. W tym roku powędruje z Marianówki do Lądka-Zdroju. Każdego dnia uczestnicy będą przechodzić przez inną część pięknej Ziemi Kłodzkiej oraz przez kolejne pasma górskie: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie oraz Góry Złote. Tegoroczna trasa rajdu jest przygotowana przez Łukasza Supergana. Łukasz jest specjalistą od pokonywania pieszo długich dystansów. Spotkanie uczestników rajdu odbędzie się wieczorem, 3 września, w Marianówce – w Harcerskiej Bazie Obozowo-Biwakowej, która znajduje się na stoku góry Iglicznej w Masywie Śnieżnika na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Trekking zakończy się w środę w Lądku-Zdroju, aby wziąć udział w dalszej części Festiwalu.

fot. archiwum Festiwalu Górskiego

• Integrowanie Przez Wspinanie PZU

Grupa Integrowanie Przez Wspinanie to prężnie działający, doświadczeni wspinacze oraz instruktorzy. W tym roku ponownie przeprowadzą cykl szkoleń i pokazów podczas 27. Festiwalu Górskiego. W programie jest ok. 13 warsztatów praktycznych – od pierwszych kroków w skałach, przez techniki wspinania, autoratownictwo, sprzęt, etykę i asekurację w piaskowcach, po warsztaty drytoolowe i wspinanie w Rysach – każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od zaawansowania i chęci.

fot. archiwum Festiwalu Górskiego

• Kontynuacja górskich wypraw z Dometic’iem i z najlepszymi przewodnikami

Od paru lat bardzo popularne stały się organizowane wycieczki z wyjątkowymi przewodnikami w piękne okolice Lądka- Zdroju. W tym roku planowana jest wyprawa na Kłodzka Górę, Śnieżnik, Suchoń i Trojak. Podczas 4-ech dni Festiwalu, będą 4 wycieczki w góry. Cykl rozpocznie wyprawa na Kłodzka Górę, po urokliwych terenach Ziemi Kłodzkiej. Stosunkowo nową atrakcją tego miejsca jest wieża widokowa. Z wysokiej na 35 metrów wieży można podziwiać Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Bardzkie i Sowie. Jeśli widoczność będzie dobra, można dostrzec również Karkonosze i stolicę Dolnego Śląska.

Goście

Podczas tegorocznej edycji Lądek-Zdrój odwiedzą między innymi: Adam Bielecki, Nina Williams, Alex Txikon, Leszek Cichy, Horia Colibășanu, Janusz Gołąb, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Kacper Tekieli, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Monika Witkowska, Dorota Rasińska- Samoćko i wiele innych osób.

Nowości dla dzieci

W tym roku dla najmłodszej widowni przygotowano specjalny Festiwal Młode Góry, aby odpowiedzieć na dotychczasowe zainteresowanie rodziców i ich pociech. Odbędą się specjalnie dla nich warsztaty bębniarskie i muzyczne, będzie dużo ruchu na świeżym powietrzu i zabawa. Do tego ognisko, rozmowy, śpiewy i jeszcze więcej atrakcji. Nie zabraknie warsztatów etnograficznych. Do tego wiele warsztatów w terenie, w trakcie których młodzi będą mieli okazję empirycznie poznać najbliższy świat.
Niezmiennie na Festiwalu Górskim pojawi się przedszkole festiwalowe. Dla maluchów od 3. roku życia, które otrzymają najlepszą opiekę od kreatywnych opiekunów. Organizatorzy zapewniają bezpieczeństwo i doskonałą przygodę dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać świat i góry.

Koncerty

Muzyka jest ważnym elementem Festiwalu Górskiego. W tym roku na scenie pojawi się Kult i Happysad, a kolejne muzyczne ogłoszenia organizatorzy zachowują na tygodnie poprzedzające Festiwal Górski. Te dwa zespoły to już gwarancja doskonałej zabawy i absolutnie wyjątkowego klimatu.

Sprzedaż karnetów na 27. Festiwal Górski trwa. Wydarzenie odbędzie się w Lądku-Zdroju w dniach 8-11 września. Więcej informacji na www.festiwalgorski.pl