2025 rokiem Milenium Koronacji. Gniezno zaprasza na jubileusz

Sejm oficjalnie ogłosił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. Z tej okazji Gniezno, jako pierwsza stolica kraju, stanie się głównym ośrodkiem obchodów, przyciągając turystów, miłośników historii oraz mieszkańców chcących uczestniczyć w tej wyjątkowej rocznicy.

Gniezno od dwóch lat intensywnie przygotowuje się do jubileuszu, zapowiadając największe w kraju inscenizacje historyczne, koncerty, wydarzenia sportowe oraz Królewski Festiwal Artystyczny.

„Grono partnerów i patronów milenijnego roku jest imponujące i przekłada się na wyjątkowy charakter kolejnych eventów” – podkreśla Michał Powałowski, prezydent miasta Gniezna.

Najważniejsze wydarzenia obchodów w Gnieźnie w 2025 roku

Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na kluczowe wydarzenia zaplanowane na 18 kwietnia i 25 grudnia.

18 kwietnia – Koronacja Bolesława Chrobrego

Dokładnie 18 kwietnia 1025 roku Bolesław Chrobry został koronowany w Gnieźnie na pierwszego króla Polski. W ramach obchodów w historycznej stolicy Polski odbędą się uroczystości podkreślające znaczenie tego wydarzenia dla umocnienia suwerenności państwa polskiego. W tym czasie na podnóżu katedry gnieźnieńskiej powstanie średniowieczna osada, w której tysiące turystów będzie mogło podziwiać inscenizacje historyczne, turnieje walk wojów, turnieje łucznictwa tradycyjnego, pokazy woltyżerki, średniowieczne machiny oblężnicze, piastowski plac zabaw, polanę szeptuchy oraz warsztaty tradycyjnego rzemiosła.

„Koronacja Królewska w Gnieźnie to jedno z największych wydarzeń historycznych w Polsce. Do miasta przybędzie ponad 400 rekonstruktorów” – informuje Michał Powałowski.

26 kwietnia – Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu RP

W Gnieźnie odbędzie się uroczyste wyjazdowe posiedzenie Sejmu i Senatu RP. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez ogólnopolskie stacje telewizyjne.

Imieniny Miasta i Jarmark św. Wojciecha

W ostatni weekend kwietnia Gniezno będzie świętować imieniny, połączone z tradycyjnymi obchodami święta Patrona Polski, św. Wojciecha. Coroczna procesja oraz jeden z najstarszych jarmarków w kraju przyciągają pielgrzymów i turystów z całej Polski.

„Tegoroczny Jarmark św. Wojciecha w Gnieźnie będzie jednym z największych w historii – ponad 250 kramów zostanie rozstawionych na ulicach Starego Miasta” – zaznacza Michał Powałowski.

Królewski Festiwal Artystyczny

Od początku czerwca do końca sierpnia w każdy weekend odbywać się będą wydarzenia w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Jego najważniejszym punktem będzie Festiwal Kultury Słowiańskiej – Koronacja Królewska (18-20 lipca), uznany za jeden z najlepszych wielkopolskich produktów turystycznych.

11-14 września – XII Zjazd Gnieźnieński

Jednym z kluczowych punktów obchodów będzie XII Zjazd Gnieźnieński, na którym spotkają się liderzy religijni, intelektualiści i politycy z całej Europy, by dyskutować o dziedzictwie i przyszłości chrześcijaństwa w regionie.

W ramach obchodów Milenium Koronacji w Gnieźnie zaplanowano także szereg wydarzeń sportowych. Pełne kalendarium obchodów Milenium Koronacji oraz najnowsze informacje można znaleźć na stronie internetowej http://www.gniezno2025.pl