20 lat Troi na UNESCO

materiały prasowe

Z okazji rocznicy wpisania Troi – miasta położonego w regionie Çanakkale w Turcji – na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Troi”.

W związku z obchodami tej rocznicy w Turcji odbędzie się wiele atrakcji upamiętniających to wydarzenie.

Początki Troi
Region Troi, nazywany inaczej „Wzgórzem Hisarlık”, znajdujący się w granicach województwa Çanakkale został odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod kierownictwem niemieckiego archeologa Heinricha Schliemanna w 1871 roku, a znaleziska tam odkryte świadczą o ponad 3000-letniej historii tego miejsca. 27 lat później – w roku 1998 – miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Co roku około 500 tysięcy zwiedzających spaceruje pomiędzy runiami Troi, która obecnie stanowi część utworzonego tam w 1996 roku Parku Narodowego, po to, by poczuć klimat starożytnego miasta.

Otwarcie muzeum
W czerwcu 2018 roku zostanie otwarte muzeum Troi zbudowane w pobliżu zabytkowych ruin. Dzięki temu turyści będą mieli okazję do poznania przeszłości tego miejsca, a także do podziwiania dzieł, których historia sięga 4000 lat. Oglądając je można zapoznać się z mitologią, geografią oraz historią wykopalisk archeologicznych regionu. Opowiadają one o kulturach i miastach, które rozwijały się i upadały w Troadzie, a przeszły do historii dzięki eposowi „Iliada” Homera.

Obchody rocznicy
Z okazji 20-lecia wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowiska archeologicznego Troi znajdującego się na terenie regionu Çanakkale, rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Troi” przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji. Przez cały ten okres w kraju i za granicą będą organizowane wszelkiego rodzaju wydarzenia sportowe, promocyjne, kulturalne w tym te związane ze sztuką, takie jak, spektakle teatralne, wystawy i festiwale.