17. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny 29 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni

fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają 29 maja (niedziela) w godz. 12.00-18.00, na „17. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny” do Parku Etnograficznego w Tokarni.

Jak co roku, w trakcie trwania wydarzenia, odbędzie się Giełda Agroturystyczna „Swojskie Klimaty – Świętokrzyskie Smaki”, podczas której będzie można spróbować produktów i potraw regionalnych przygotowanych przez kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń agroturystycznych, lokalne grupy działania oraz gminy. Odbędzie się również kiermasz rękodzieła ludowego, na którym lokalni twórcy ludowi zaprezentują ręcznie wykonane ozdoby.

Na dzieci będzie czekała agrostrefa z atrakcjami, gdzie będą mogły spróbować swoich sił w grach i zabawach, wziąć udział w warsztatach oraz obejrzeć pokazy ludowe. Na wydarzenie przybędzie też Teatr Wagabunda, Europejskie Centrum Bajki, Robie sobie Dizajn, Geonatura Kielce, Ostoja Dworska, Zamek Królewski w Chęcinach, Osada Średniowieczna z Bielin oraz Leśny Kompleks Promocyjny – Puszcza Świętokrzyska.

Do udziału zgłosiło się także Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Panie w wieku 25-59 lat będą mogły wykonać bezpłatną cytologię w specjalnym Cytobusie, będzie można także nauczyć się samobadania piersi, poznać zagadnienia z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przebadać się pod kątem m.in. analizy składu ciała oraz wykonać pomiar tkanki tłuszczowej.

Dzień Dziecka w Parku Etnograficznym

1 czerwca (środa), w godz. 11.00-14.00 w Parku Etnograficznym w Tokarni organizatorzy zapraszają na „Polsko – Ukraiński Dzień Dziecka”. W ten dzień  na terenie skansenu odbywać się będą pokazy, warsztaty oraz konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej z Polski i Ukrainy wraz z opiekunami. Wolontariusze ze znajomością języka polskiego i ukraińskiego pozwolą lepiej poznać elementy obu języków i kultury.

Na sympatyków i adeptów fotografii czeka spotkanie z dawnymi sposobami robienia zdjęć. Odbędą się różnorodne warsztaty plastyczne inspirowane scenerią skansenu, m. in. „Pejzaż malowany naturą” oparty na naturalnych materiałach. Możliwe będzie zwiedzanie Parku Etnograficznego pod hasłem „Skansen w Pigułce” z przewodnikiem oraz spacery rekreacyjne nad rzekę. Młodzi poszukiwacze przygód i wiedzy zaproszeni zostaną do ogromnej gry planszowej. Na „Jarmarku z dziecięcych lat” będzie można zapoznać się z dawnymi rzemiosłami. Tego dnia dzieci i młodzież szkolna mają bezpłatny wstęp na teren skansenu.

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na „Niedziele w skansenie”