Zwyczaje świąteczne odkrywane na nowo

fot. D. Krześniak

Doskonałą okazją do poznania świątecznych zwyczajów jest przygotowana już po raz 27 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”.

Uroczystość otwarcia ekspozycji bożonarodzeniowej w skansenie miała miejsce 8 grudnia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalnych i oświatowych, a także placówek muzealnych i lokalnych mediów.
Wszyscy obecni na uroczystości mieli okazję zwiedzić z przewodnikami wystawę prezentowaną we wnętrach chłopskich chat i odbyć przejażdżkę bryczką podziwiając krajobraz wsi z początku XX wieku, do czego zachęcała piękna, słoneczna pogoda. Zwiedzający zobaczyli Wigilię i Boże Narodzenie przeżywano zarówno w domu biednego jak i bogatego chłopa. Przyjrzeli jak wykonywano dekoracje snopów zboża i choinek, a także jakie potrawy spożywano podczas Świąt. Poznawali też obrzędy i tradycje związane z okresem Adwentu i czasem poświątecznym, m.in. wypiekanie opłatków, kolędowanie i odlewanie świec na święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Drugą część uroczystości rozpoczął dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski. Powitał zebranych i dokonał podsumowania mijającego roku w sierpeckim muzeum.

Jednym z największych osiągnięć placówki była rekordowa frekwencja. Bramy Muzeum w roku 2018 przekroczyło ponad 100 000 zwiedzających.

Dyrektor zwrócił uwagę liczne wyróżnienia przyznane placówce za zróżnicowaną, wartościową ofertę turystyczno-edukacyjną, a także pracę popularyzatorską i wydawniczą. Podziękował też wszystkim osobom, które wsparły i zaangażowały się w działalność skansenu. Wśród nich znalazły się lokalne firmy, instytucje kultury i twórcy. Następnie zaprosił gości do wysłuchania koncertu bożonarodzeniowego przygotowanego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Na scenie wystąpił zespół Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia. Muzykom towarzyszyli artyści koncertujący na scenach całej Europy, sopranistka Aleksandra Orłowska-Jabłońska i tenor Wojciech Sokolnicki. Występ poprowadziła Joanna Kurowska. Widzowie usłyszeli najpiękniejsze utwory operetkowe, musicalowe, operowe arie, dzieła muzyki poważnej oraz popularne szlagiery świąteczne, m.in. „Granadę”, „O sole Mio”, „Arie ze śmiechem”, „Usta milczą, serce śpiewa” czy „White Christmas”. Zachwycona publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Dziękując im Dyrektor MWM złożył wszystkim zebranym życzenia spokojnych, radosnych Świąt i spełnienia wszelkich planów w roku 2019.

Ekspozycję „Boże Narodzenie na Mazowszu” zwiedzać można do końca lutego 2019. Dla grup zorganizowanych, dzieci oraz ich rodziców Muzeum przygotowało specjalne programy edukacyjne „Zima w skansenie” i „Mikołajki w skansenie” przybliżające wiejskie tradycje świąteczne.

mwmskansen.pl.