Związki zawodowe w PLL LOT zgodziły się na zmianę systemu wynagradzania

fot. archiwum PLL LOT

Większość działających w Polskich Liniach Lotniczych LOT związków zawodowych parafowało porozumienie dotyczące nowego Regulaminu Wynagradzania w Spółce. Dzięki temu członkowie personelu pokładowego mogą już dziś wrócić do pracy na pełen etat.

Na mocy podpisanego wczoraj Regulaminu Wynagradzania, pracownicy personelu pokładowego wrócą na pełny etat przy pensum wynoszącym 30 godzin. Wskazane 30 godzin stanowi podstawę do wypłaty stewardesom i stewardom wynagrodzenia, nawet w sytuacji, gdy nie będą wykonywać żadnych czynności lotniczych.

Oznacza to przede wszystkim możliwość powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin, co nie było możliwe według warunków obowiązujących od października 2020 r. Od momentu powrotu do pełnego wymiaru naliczać się będą również lata pracy w warunkach szczególnych, co umożliwi m.in. przejście na wcześniejszą emeryturę.

Dla pilotów liczba gwarantowanych godzin pensum została podwyższona z 20 do 27,5h.

Zarząd Spółki sformułował propozycję dla pracowników w taki sposób, aby wynagrodzenie personelu lotniczego (pokładowego i kokpitowego) wzrastało adekwatnie do liczby wylatanych godzin. Dzięki temu wynagrodzenia personelu pokładowego wzrosną do poziomu sprzed pandemii już w przypadku wylatania co najmniej 45 godzin w miesiącu.

Termin obowiązywania regulaminu to 31 marca 2024 r. Po tej dacie w PLL LOT automatycznie wrócą zasady wynagradzania sprzed pandemii COVID-19.

LOT chce zwolnić 300 osób, choć otrzyma 2,9 mld zł. Związkowcy: to zamach na etaty