ZOO w Paphos na Cyprze – miły odpoczynek od plaży

fot. AG

Ogród zoologiczny w Paphos na zachodnim wybrzeży Cypru, to dla większości turystów miła niespodzianka. Na wielkim obszarze zgromadzono imponującą kolekcję zwierząt i ptaków. To bardzo dobry pomysł na wycieczkę rodzinną, by odpocząć od plażowania.

Paphos, jeden z nadmorskich kurortów na Cyprze, słynie ze swoich plaż, zabytków, parku archeologicznego z mozaikami. Od 2003 doszła do tych atrakcji jeszcze jedna – ZOO. Powstało ono z inicjatywy prywatnej – Christosa Christoforou, który kochając zwierzęta postanowił je ratować.

Obecnie placówka może się pochwalić kilkudziesięcioma gatunkami zwierząt i podobno największą kolekcją węży oraz papug w Europie. Wszystko to na obszarze 100 tysięcy metrów kwadratowych.

fot. AG

ZOO znajduje się kilkanaście kilometrów na zachód od centrum Paphos, po drodze na półwysep Akamas. Zjeżdżamy a głównej drogi w prawo i po kilku minutach jesteśmy na ocienionym parkingu. Na wizytę warto zarezerwować co najmniej dwie godziny, bo teren jest duży a dodatkowo ponad dwadzieścia minut zajmuje pokaz papug, który się odbywa w zadaszonym amfiteatrze.

Godziny tych pokazów warto sprawdzić przy wejściu do ZOO, by zaplanować spacer do alejkach między wybiegami.
Mało ktoś się spodziewa tak bogatej kolekcji zwierząt. Są tutaj między innymi małpy kilku gatunków, surykatki, lemury, muflony, kangury (w tym kagury – albinosy – walabie), żyrafy, zebry, dzikie psy afrykańskie i hieny. Są wyjątkowe białe lwy i tygrysy syberyjskie – w tym roku jest okazja zobaczyć młodziutkiego kocura.
Możemy zobaczyć słonie, wielbłądy oraz olbrzymiego żółwia Aldabra.

fot. AG

W oddzielnym pawilonie tuż przy wejściu „wita” nas, oddzielony tylko szybą terrarium, grzechotnik. A potem jest jeszcze ciekawiej – kilka gatunków pająków (w tym sporych rozmiarów tarantula), gekony, jaszczurki, kobry, anakondy, węże boa i inne. Wszystkie dobrze podświetlone i dzięki temu dobrze widoczne.

Jeśli się zmęczymy lub jesteśmy spragnieni możemy odpocząć w restauracji lub barze albo w małej lodziarni. Uzupełnieniem są dwa małe muzea: cypryjskiej sztuki tradycyjnej oraz historii naturalnej. Dla najmłodszych – jeśli jakimś przypadkiem, mało im wrażeń – na terenie znajduje się plac zabaw.

fot. AG

Wspomniany pokaz odbywa się w zadaszonym amfiteatrze. Trwa ponad dwadzieścia minut – papugi popisują się sprytem (m.in. rozpoznawaniem kolorów i kształtów) i zręcznością. Prowadzące pokaz pracownice ZOO ze swadą i znajomością opowiadają o poszczególnych ptakach – papugach i sowach.

fot. AG

Co ciekawe, ZOO w Paphos angażuje się w ochronę nie tylko przetrzymując (i w ten sposób ratując) zagrożone gatunki. Pięć lat temu wypuszczono do chronionego lasu na Syberii w Rosji, wykarmioną w ZOO tygrysicę syberyjską Afrodytę. Mogła przejść rehabilitację w naturalnym środowisku. Co ciekawe kiedy mała tygrysica urodziła się w 2015 roku, jej matka – Bonnie (ojcem był tygrys Clyde) nie była w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka, więc właściciel ZOO Christoforou karmił ją ręcznie z butelki. W transporcie tygrysa pomagała Fundacja Lwa z Holandii, powołana w 2012 roku w celu ratowania dużych dzikich kotów. Tygrys syberyjski, zwany także tygrysem amurskim, jest gatunkiem chronionym. Po przebadaniu Afrodyta została sparowana z innym tygrysem, by podtrzymać ten gatunek. Oba tygrysy zostały przewiezione do Rosji, do lasu.

fot. AG

O tej historii oraz o innych dotyczących ZOO w Paphos możemy przeczytać na tablicach rozmieszczonych na terenie ogrodu w broszurach informacyjnych. Do Paphos można dojechać wynajętym samochodem. Kursują tu także autobusy z Paphos. W większości dużych hoteli można wykupić wycieczkę do Paphos z transportem.

Na Cypr najlepiej dolecieć samolotami Wizz Air. Latają one z Lotniska Chopina w Warszawie do Larnaki.

fot. AG
fot. AG
fot. AG

Festiwal Arbuza na Cyprze