Zmiany w siatce połączeń KLM

KLM tnie siatkę połączeń
Samolot w barwach KLM/fot. archiwum KLM

W związku z nowymi regulacjami wprowadzonymi przez rząd Holandii, linie KLM zawiesiły loty z Wielkiej Brytanii, RPA oraz Ameryki Południowej do Holandii.

Zakaz podróży z Wielkiej Brytanii, RPA oraz Ameryki Południowej do Holandii

Od 23 stycznia 2021 roku, zgodnie z postanowieniem rządu Holandii, obowiązuje zakaz podróży lotniczych z Wielkiej Brytanii, RPA i krajów Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia, Chile, Peru, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Boliwia, Urugwaj, Paragwaj, Surinam, Panama, Gujana, Gujana Francuska) do Holandii (i przez Holandię).

KLM obecnie nie realizuje lotów pasażerskich z wspomnianych wyżej krajów Ameryki Południowej do Holandii, a samoloty będą woziły jedynie ładunek (żaden z lotów nie jest odwołany). Natomiast pasażerowie z Amsterdamu udający się do Ameryki Południowej będą nadal akceptowani i będą mogli odbyć podróż.

Wielka Brytania

Wszystkie loty KLM z i do Wielkiej Brytanii zostały zawieszone od soboty 23 stycznia.
Decyzją rządu Holandii zakaz obowiązuje do 22 lutego 2021, z możliwością wcześniejszego odwołania.
Pasażerowie, którzy planują podróż KLM przez Amsterdam do jednego z wspomnianych krajów mogą samodzielnie zmienić datę swojego lotu, a także dokonać zwrotu biletu poprzez stronę klm.pl w sekcji „Moja Podróż”. Zasady anulacji i zmian biletów KLM znajdują się tutaj.

KLM nadal realizuje loty międzykontynentalne

Linia nadal realizuje loty pasażerskie na trasach międzykontynentalnych (poza wspomnianymi powyżej), które są możliwe dzięki nowej procedurze testowania załóg latających. Po konstruktywnych konsultacjach z Holenderskim Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM), KLM opracował alternatywną procedurę testowania załóg od kątem COVID-19. Załogi, które latają z i na lotniska w krajach, które nie znajdują się na rządowej liście tzw. bezpiecznych krajów będą poddawane szybkim testom antygenowym, przeprowadzanym w Holandii, na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Testowanie ma miejsce zarówno przed odlotem, jak i po powrocie do Holandii. Powyższa procedura spełnia wymagania rządowe i pozwala przewoźnikowi realizować swoje operacje bez zakłóceń.

Podróżni są proszeni o monitorowanie strony klm.pl oraz wiadomości e-mail, gdyż możliwe są anulacje ad hoc niektórych lotów. Wymagane formalności (takie jak testy, kwarantanna, oświadczenia o stanie zdrowia) przy podróży do poszczególnych krajów, pasażerowie mogą sprawdzać na stronie https://klm.traveldoc.aero/

Wymóg testów antygenowych i testów PCR przy wjeździe do Holandii

W przypadku pasażerów podróżujących do Amsterdamu i przez Amsterdam z krajów wysokiego ryzyka, władze Holandii wymagają teraz również testów antygenowych. Testy antygenowe stanowią uzupełnienie wprowadzonego w grudniu 2020 wymogu posiadania negatywnego testu PCR. Test antygenowy musi być wykonany przez pasażera nie wcześniej niż 4 godziny przed lotem. Pasażerom KLM, którzy podróżują z krajów, gdzie na lotniskach nie można wykonać testu antygenowego, zostanie zmieniona rezerwacja na inny lot. Loty KLM pomiędzy Holandią, a tzw. krajami bezpiecznymi, będą odbywały się według standardowej procedury.
Linia pragnie podkreślić, że obowiązek dodatkowych testów wynika z postanowień władz Holandii, którym KLM musi się podporządkować. KLM również NIE jest odpowiedzialny za dostępność i organizację punktów testowania podróżnych w poszczególnych krajach. Organizacja takich punktów leży gestii władz państwowych. KLM oczywiście dokłada wszelkich starań, aby wspierać swoich klientów w każdy możliwy sposób – korzystając z lokalnej wiedzy na temat obiektów testowych i / lub pomagając w zmianie rezerwacji lotów, jeśli to konieczne.

Szybkie testy dla podróżnych z Polski do Holandii

Na polskich lotniskach, z których odlatują samoloty KLM – Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań – pasażerowie mogą wykonać szybkie testy antygenowe, bezpośrednio przed podróżą. Punkt na lotnisku w Warszawie ma zostać uruchomiony wkrótce. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 4 godziny przed lotem, zaleca się aby pasażerowie zgłaszali się na lotnisko nie później niż 2 godziny przed podróżą. Opłatę za test uiszcza podróżny, cena obejmuje certyfikat z wynikiem przetłumaczony na język angielski. Na wynik oczekuje się 10-20 minut. Ceny i szczegóły dotyczące testów antygenowych można sprawdzać na stronach poszczególnych lotnisk.
KLM przypomina, że pasażerowie linii muszą przed lotem okazać negatywne wyniki dwóch testów: PCR (wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą ) oraz testu antygenowego (nie wcześniej niż 4 godziny przed podróżą).

KLM – 11,2 mln pasażerów w 2020 roku