Zmarł Ryszard Goliszek, twórca Lokalnej Organizacji Turystycznej w Stegnie

Ryszard Goliszek/fot. AG

W środę zmarł Ryszard Goliszek, od wielu lat zaangażowany w rozwój turystyki w Stegnie i na Mierzei Wiślanej, twórca Lokalnej Organizacji Turystycznej w Stegnie, jedne z organizatorów Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Poniżej wspomnienie Ryszarda, które dla naszego portalu napisała Jolanta Kwiatkowska, sekretarz Miasta Krynica Morska, Przewodnicząca Rady Gminy Stegna, a w latach 2010-14 – wójt Gminy Stegna.

Rysiu Goliszek, związany z Mierzeją Wiślaną a szczególnie z Gminą Stegna niemal od zawsze. Mieszkał w malowniczej miejscowości Tujsk. Od 1975 roku zajmował się działalnością w obszarze turystyki. Wszystko co działo się w zakresie turystyki „przechodziło przez jego ręce”.

W czasach, kiedy powstawały przedsiębiorstwo turystyczne EL-Turist był kierownikiem zakwaterowań, kempingów i plaż na terenie Mierzei Wiślanej. Wówczas to otrzymał przydomek „Gubernator”.

Zakładał i budował biura Informacji Turystycznej w Jantarze, Kątach Rybackich, Krynicy Morskiej i Stegnie.

W 2003 roku wraz z Gminą Stegna i przedsiębiorcami z obszaru turystyki założył Lokalną Organizację Turystyczną Jantarowe Wybrzeże.

Był pomysłodawcą i uczestnikiem wielu ciekawych projektów, umów partnerskich inicjatyw między innymi:

– umowy z Polskim Radiem na nazwanie Gminy Stegna Letnią Stolicą Polski wraz z cyklicznymi corocznymi koncertami „Lata Z Radiem”
– Bulwaru Radiowej Jedynki ze znanymi ławeczkami,
– wymiany kulturowej mieszkańców Gminy Stegna i Gminy Palafolls w Hiszpanii
– wymiany kulturowe z mieszkańcami Czechosłowacji.
– Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu,
– utworzenia Punktu Informacji Turystycznej w Stegnie,
– współorganizacji study tourów dla dziennikarzy przy współpracy z Krynicką Organizacja Turystyczną w ramach Krynickich Spotkań Turystycznych,
– oznakowania turystycznych atrakcji i miejscowości na terenie gminy Stegna,
– organizacji spotkań dziennikarzy, znanych osób, udziału w programach TV (Pytanie na śniadanie), wywiadów w audycjach Lato z Radiem itp.

Dziękuję Rysiu za wiele lat współpracy, za promowanie, propagowanie i ukochanie naszej Mierzei Wiślanej a szczególnie Gminy Stegna. Dziękuję za współpracę, dobre rady i oddanie temu co było dla Ciebie ważne.

Pogrzeb Ryszarda Goliszka odbędzie się we wtorek 6 kwietnia.