Złoty skarb w Koszycach

AG

Ponad jedenaście kilogramów złota, prawie trzy tysiące złotych monet, dukatów i medali sprzed wieków zgromadzonych w jednej sali – to jeden z największych złotych skarbów nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Grupy turystyczne jadące przez Słowację na Węgry lub zwiedzające wschodnią Słowację, powinny odwiedzić Koszyce. Nie tylko ze względu na miejscowe zabytki, ale i ze względu na wyjątkową wystawę. Znajduje się ona w Muzeum Wschodniej Słowacji przy palcu Maratonu Pokoju (Namesti maratonu mira).
W podziemnej sali wchodzimy przez grube drzwi do… sejfu. Pomieszczenie o powierzchni kilkunastu metrów mieści niezwykłą kolekcję. To skarb znaleziony w roku 1935 podczas prac budowlanych przy ulicy Głównej. W domu pod numerem 68. znaleziono 2920 monet i dukatów, trzy złote medale oraz naszyjnik ze złota o długości 214 centymetrów. To wszystko waży razem 11,t kilograma.
Kolekcja byłą pokazywana za granicami Słowacji (m.in. dwa lata temu na Wawelu), obecnie znajduje się w specjalnie zaaranżowanym dla niej pomieszczeniu. Wszystkie monety wiszą w gablotach na ścianach, pogrupowane według krajów, z jakich pochodzą. Najwięcej (1187 sztuk) pochodzi z dawnych Węgier, duża część (1015 sztuk) z dawnych Niderlandów. Są tu także dukaty z Polski. Szczególnie ważne dla Słowaków są eksponaty wykonane z pierwszej słowackiej mennicy w Kremnicy. W oddzielnych gablotach goście mogą obejrzeć medal króla Ferdynanda I z roku 1541, jedyny egzemplarz na świecie oraz wspomniany naszyjnik o długości 214 centymetrów.