Zieleniec Ski Arena: nowa kolej linowa i wieża widokowa

Nowe inwestycje w Zieleniec Ski Arena
Na budowie nowego wyciągu/fot. archiwum Zieleniec Ski Arena

W Zieleńcu w tym sezonie ruszy nowa czteroosobowa kanapa. To 30. wyciąg w tej stacji narciarskiej i 7. kolej linowa. Na szczycie Orlicy zbudowano również wieżę widokową. To nie koniec inwestycji – zapowiadają w tym jednym z największych polskich ośrodków narciarskich.

Zieleniec Ski Arena to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, ale ogólna długość tras zwiększy się tu w niewielkim stopniu, bo o ok. 0,5 km (do łącznie 23). Za to nowa kanapa i nowa trasa rozładuje ruch na dolnym odcinku nartostrady w jednym z kluczowych miejsc ośrodka, gdzie mieszali się dobrzy i początkujący narciarze, dojeżdżający do dolnych stacji wyciągów.

Nowa kanapa na nowym stoku, kolejne wyciągi w planach

Grzegorz Głód, manager ośrodka, powiedział przedstawicielowi portalu waszaturystyka.pl.: „Kolej będzie obsługiwać nowy, wyprofilowany, typowo dydaktyczny stok o nachyleniu ok 16 proc. Kanapa typu Tatralift usytuowana jest poniżej drogi przecinającej Zieleniec, na terenie ośrodka Diament i będzie uzupełnieniem dla znajdujących się tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2.”

W sąsiedztwie ośrodka Diament w tym sezonie narciarze będą mogli zostawić samochody na nowym parkingu na 160 aut.
Po ukończeniu budowy nowej kolei w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych oraz ponad 23 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00.

– I to nie jest nasza ostatnia inwestycja– zdradził Grzegorz Głód. – W najbliższych latach planujemy rozbudowę ośrodka o dwie – trzy nowe kanapy w okolicach wyciągu Mieszko.

Wydajniejsze naśnieżanie nartostrad

W Zieleniec Ski Arena powiększono też pojemność zbiorników wodnych, które w najbliższym czasie wyposażone zostaną dodatkowo w system tzw. wież chłodniczych (chłodzą one i napowietrzają wodę, przygotowując ją m.in. do przekazania armatkom na stoku. W ten sposób wzrasta wydajność urządzeń naśnieżających i zmniejszają zużycie energii.

– Zimy są coraz mniej śnieżne. Dlatego sukcesywnie poprawiamy wydajność naszego systemu naśnieżania, który pozwoli na odpowiednie przygotowanie stoków nawet wobec minimalnych opadów – dodał Grzegorz Głód.

Wieża widokowa na Orlicy

Ostatnią nową inwestycją w Zieleńcu jest wieża widokowa na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). To drewniana konstrukcja z elementami murowanymi z kamienia o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m. U podstawy wieży znajdzie się zadaszone miejsce z ławkami i stołami, przeznaczone dla wypoczywających turystów. Dotrzeć do niej będzie można łatwym i komfortowym szlakiem (zielonym) z Zieleńca.

Grzegorz Głód zapewnił: „Wieża widokowa zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w okolicy rozpoczęcia sezonu narciarskiego 2020/2021, czyli na przełomie listopada i grudnia”.

Bezpieczne narciarstwo w czasach epidemii

Zieleniec Ski Arena ma nadzieję ruszyć już w grudniu a Grzegorz Głód zapraszając narciarzy i snowboardzistów na szusowanie zdradza jakie ośrodek podejmie działania, by było ono bezpieczne w sytuacji epidemii covid-19.
– Na pewno nie będziemy wprowadzać zasady co drugiego wolnego miejsca na wyciągach kanapowych, bo zmniejszenie przepustowości oznacza tłum czekających w kolejce przy dolnych stacjiach – poinformował manager Zieleniec Ski Arena. – Nasz personel będzie sprawdzał czy narciarze dochowują obowiązku zasłaniania ust i nosa, choć większość narciarzy i tak jeździ w maskach czy z kominiarkami na twarzy. Wymóg zachowania dystansu społecznego będzie ważny w barach i restauracjach. Już teraz sugerujemy właścicielom gastronomii, by przygotowali znacznie więcej miejsc w ogródkach na wolnym powietrzu – dodał.

fot. archiwum Zieleniec Ski Arena

Manager Zieleniec Ski Arena wraca uwagę by karnety (jeden obowiązuje na wszystkie wyciągi) kupować w sklepie internetowym a nie w kasach, co zredukuje ryzyko zarażenia się koronawirusem. CI, którzy mogą pozwolić sobie na szusowanie w tygodniu a nie w weekend, powinni przede wszystkim korzystać z takiej możliwości – podpowiada Grzegorz Głód.

Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena to 29 (a niebawem 30) wyciągów i kolei, w tym 5 nowoczesnych kanap i jeden wyciąg kanapowo-gondolowy oraz 23 kilometry przygotowanych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet,
Większość hoteli i pensjonatów położonych jest przy samych stokach. Baza noclegowa w Zieleńcu to przeszło 1500 miejsc o zróżnicowanym standardzie w tutejszych hotelach, pensjonatach i kwaterach. Wśród nich nie brakuje obiektów wyposażonych w baseny, gabinety SPA oraz wiele innych atrakcji, w tym również dla najmłodszych gości.

Tekst: Jarosław Kałucki

Narciarski sylwester na stokach w Zieleńcu