XVI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu już od 12 sierpnia

fot. PLOT

Szesnasta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku odbędzie się w najbliższy weekend w Poznaniu. Na gości będzie czekać: jarmark, koncerty, konkurs Polska Nalewka Roku, wydarzenia gastronomiczne w tym charytatywna Biesiada Ukraińska oraz Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych. Impreza potrwa od 12 do 15 sierpnia. 

Tegoroczna edycja imprezy, nazwana została przez organizatorów wersją “lajt”. Ze względu na remont płyty poznańskiego Starego Rynku odbywa się ona na położonym nieopodal Placu Kolegiackim. Mniejsza przestrzeń oznacza mniejszą liczbę wystawców, ale organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie tu smakołyk dla siebie.

Wśród wystawców Jarmarku Dobrego Smaku znajdą się zarówno producenci regionalnych przysmaków z Polski jak i cała grupa międzynarodowych gastronomów, zatem o podniebienia gości oscypek czy poznańska kaczka walczyć będą z litewskimi wędlinami, węgierskim langoszem czy turecką baklawą.

Muzyczne występy i konkurs Polska Nalewka

W sobotnie i niedzielne popołudnie organizatorzy zapraszają na muzyczne występy festiwalowego kwartetu Yes Chef! Band! w składzie: Julia Rassek – piano, vocal, Tomasz Rassek- saksofon, Kasia Schmidt-Przeździecka – bas, Krzysztof Szymanderski – gitara. W repertuarze standardów jazzowych i przebojów muzyki rozrywkowej w autorskich aranżacjach.

Konkurs Polska Nalewka to już festiwalowa tradycja – twórcy domowych nalewek z całej polski już od tygodni nadsyłają swoje najlepsze wiśniówki, pigwówki czy orzechówki a wielu z nich przyjedzie do Poznania osobiście. W sobotę 13 sierpnia festiwalowe jury – Kapituła Dobrego Smaku – oceni wszystkie zgłoszone trunki a autora Polskiej Nalewki Roku 2022 zostaną wyłonieni jeszcze tego samego wieczora.

W świąteczny poniedziałek 15 sierpnia zaplanowano Biesiadę Ukraińską. Poczęstunek wspaniałymi daniami kuchni ukraińskiej rozpocznie się w samo południe. Skosztować będzie można prawdziwego ukraińskiego barszczu i autentycznych ukraińskich wareników z ziemniaczano-cebulowym farszem. Oba dania odstępne będą w wersjach wegetariańskiej i wegańskiej. Przygotowano ponad 800 porcji. Degustacja będzie nieodpłatna, organizatorzy zachęcają jednak do wsparcia finansowego opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie. Zbiórkę podczas biesiady poprowadzi Fundacja Warto Razem.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku organizowana jest przez Fundację Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku we współpracy z Estrada Poznańską.