Wystawa „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”) już otwarta

archiwum Ambasady Szwajcarii

W środę 28 sierpnia w Łazienkach Królewskich miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”) zorganizowanej z okazji stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią. Ekspozycję prezentującą innowacyjność, technologię, etos pracy, szwajcarskie wynalazki, jak również wyjątkowe krajobrazy otworzył Ambasador Szwajcarii w Polsce Jürg Burri.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zespół „The Alphorn Academy of Switzerland”.
Jedną z instalacji prezentowanych w ramach „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarskiego Szlaku Innowacji”) jest ścianka wspinaczkowa zaprezentowana przez firmę Roche, jednego z najbardziej innowacyjnych helweckich inwestorów w Polsce w obszarze biotechnologii i IT, na której wszyscy zainteresowani mogą spróbować tego popularnego w Alpach sportu i nauczyć się wiązać przydatne turystom węzły, wspinając się przy tym na wyżyny innowacji.

Firma UBS przygotowała instalację symbolizującą zaufanie, bezpieczeństwo i nowoczesność, które kojarzą się ze szwajcarską bankowością. A do wędrowania po Szwajcarii, kraju z najgęstszą siecią szlaków wędrownych na świecie (65 tys. km), zachęca trójwymiarowa instalacja z jesiennymi zdjęciami klasyków: Via Alpina i Jura Crest.

Na wystawie prezentowane są także sylwetki wybitnych Polaków związanych ze Szwajcarią oraz współpraca i partnerstwo obu państw.

Podczas otwarcia wystawy można było także usłyszeć tradycyjną muzykę alpejską. Zespół „The Alphorn Academy of Switzerland” zagrał na niezwykłych instrumentach – długich na około 3-4 metry rogach alpejskich.

Jürg Burri, Ambasador Szwajcarii w Polsce, powiedział: „Od 100 lat nasze kraje wspierają się i przyjaźnią, a przed nami kolejny rozdział, wchodzimy w nowe stulecie stosunków polsko – szwajcarskich. Wobec wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową u progu XXI wieku, wspólna praca na rzecz przyszłości naszej planety i jej mieszkańców, jest naszym obowiązkiem, ale także ekscytującą perspektywą. Wystawa „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”) będzie okazją do przybliżenia Polakom Szwajcarii nie tylko od strony innowacyjności w biznesie i w gospodarce, ale także od strony jej bogatej kultury.”

Wystawę będzie można oglądać przez prawie miesiąc, do 22.09 w Łazienkach Królewskich (w okolicy bramy od ul. Gagarina). Wstęp wolny.