Wystawa „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” na terminalu lotniska w Rzeszowie

Wystawa „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” na lotnisku w Rzeszowie
Wystawa „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” na lotnisku w Rzeszowie / fot. materiały prasowe

„Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” to tytuł wystawy, którą od drugiej połowy lipca 2023 można oglądać w terminalu lotniska w Jasionce. Ekspozycja, którą przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawia najistotniejsze informacje o polskim wkładzie w pierwsze strategiczne zwycięstwo alianckie w II wojnie światowej.

“Przez nasze lotnisko przewijają się obecnie tłumy pasażerów. Jestem przekonany, że ta wystawa będzie dla nich doskonałą lekcją historii, pokazującą niezwykłą rolę polskich pilotów w pierwszym strategicznym zwycięstwie aliantów podczas II wojny światowej – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Oryginalne fotografie zaczerpnięto ze zbiorów m.in. Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Ośrodka Karta, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz kolekcji prywatnych. Zdjęcia poddano procesowi cyfrowej koloryzacji.

Odświeżenie pamięci o polskich pilotach

„Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Te słowa wypowiedziane przez Winstona Churchilla w 1940 r. w nieco szerszym kontekście, w istocie można odnieść do polskich lotników. Wystawa obrazuje wkład, wysiłek, ofiarę i kunszt polskich pilotów i załóg polskich dywizjonów biorących udział w bitwie o Anglię” – podkreśla dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Kolekcję „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” można oglądać na pierwszym piętrze terminala, przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa. Kilka lat wcześniej w tym miejscu była już inna ekspozycja, organizowana z IPN, pt. „Bieszczady w Polsce Ludowej”. Władze lotniska zapowiadają, że niedługo pojawią się kolejne wystawy.