Wystawa„Od Dürera do Napoleona” w Wiedniu

archiwum Albertina, Wien

Biura turystyczne specjalizujące się w wycieczkach do Wiednia powinny wpisać do programu tegorocznych imprez nową wystawę „Założenie Albertiny. Od Dürera do Napoleona”. Wystawa prezentuje arcydzieła ze zbiorów muzeum ukazane z perspektywy interesujących historii życia jej założycieli: księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żony arcyksiężnej Marii Krystyny.

Dzisiejsza Albertina, która znajduje się w Pałacu Arcyksięcia Albrechta w wiedeńskim centrum to bezcenny zbiór około 65.000 rycin, grafik i akwarel, a tym samym jedna z największych kolekcji grafiki na świecie. „Założenie Albertiny. Od Dürera do Napoleona” prezentuje ponad 200 cennych eksponatów, wśród których są dzieła Michała Anioła, Rembrandta, Rubensa i Caspara Davida Friedricha. Również najważniejszy nabytek kolekcji Albertiny, słynny „Młody zając” Dürera zostanie ponownie pokazany po niemal 10-letnim okresie ochronnym.
Wystawa dokumentuje lata od 1738 do 1822 roku, od czasów dworskiego baroku za panowania Marii Teresy, której ukochaną córką była arcyksiężna Maria Krystyna, aż do stylu biedermaier panującego po Kongresie Wiedeńskim 1814/1815. Zbiory posłużą ukazaniu skomplikowanych relacji łączących kolekcjonerów i handlarzy dziełami sztuki oraz życia feudalnego ówczesnej europejskiej arystokracji.
Bliższe informacje na stronie:
www.albertina.at
„Założenie Albertiny. Od Dürera do Napoleona”
14. marzec – 29. czerwiec 2014