Wyczynowcy – na Kanary!

materiały prasowe

Paralotniarze, ultramaratończycy, thriatloniści i żeglarze – oprócz „zwykłych” turystów zawitają tego lata na Wyspy Kanaryjskie. Będzie co i kogo oglądać.

U progu sezonu wakacyjnego Promotur Turismo de Canarias, jednostka podległa Departamentowi Turystyki, Kultury i Sportu rządu regionalnego Wysp Kanaryjskich, ogłosiła listę największych imprez sportowych na Wyspach Kanaryjskich.

MAJ
22. Międzynarodowy Zlot Paralotniarski, El Hierro
„Frontera, mekka paralotniarstwa”. To najbardziej wysunięte na południe miasto Europy będzie nową bazą wypadową dla paralotniarzy, w dniach od 29 kwietnia do 2 maja, którzy spotkają się tu na najdłuższych zawodach paralotniarskich w Hiszpanii. Jest to również jeden z największych zlotów paralotniarzy z całego świata i miejsce, gdzie poszukiwacze przygód startują ze wzgórz otaczających dolinę El Golfo, aby podziwiać niepowtarzalny widok wyspy El Hierro.
Zawody obejmują konkurs precyzyjnego lądowania dla najlepszych na świecie pilotów. Kolejny raz uczestniczyć w nich będzie hiszpańska reprezentacja narodowa w paralotniarstwie akrobatycznym oraz elita tej dyscypliny sportu, uznanej przez Międzynarodową Federację Lotniczą.

Transvulcania, La Palma
„Ultramaraton na ‘Pięknej Wyspie’“. Ten górski bieg na dystansie ponad 73 kilometrów stał się atrakcją turystyczną w La Palma. Oczekuje się tu ponad 700 uczestników pochodzących z wielu krajów. Zawody te odbędą się 7 maja, na równie morderczej, co pięknej trasie zwanej Bastón Route, dającej uczestnikom wrażenie, jakby unosili się nad Parkiem Narodowym Caldera de Taburiente, pozostawiając za sobą oszałamiające morze chmur podczas wspinania się na Roque de los Muchachos. Oczekuje się, że tegoroczna edycja tej imprezy, odbywającej się na „Pięknej Wyspie”, przyciągnie również ponad 2500 osób uczestniczących w wydarzeniach pozakonkursowych, takich jak zlot turystyczny Encuentro de Senderistas, odbywający się w tym samym czasie, co biegi długodystansowe.
La Transvulcania oferuje różne trasy: ultramaraton (74 kilometry), maraton (45), półmaraton (24) i Vertical Kilometre (7,6 km po terenie o różnicach wysokości wynoszących 1203 metrów). Ultramaraton Transvulcania od 2012 roku roku jest częścią imprezy Skyrunner World. Rozpoczyna on cykl International Skyrunning Federation (ISF). Jest to również impreza kwalifikacyjna w ramach Skyrunner National Series, odpowiednio w kategoriach Ultraseries (Ultramaraton) i Vertical (Vertical Kilometre).

Ironman, Lanzarote
„Triathlon Titans”. Wyspa Lanzarote przygotowuje się do mających się odbyć 21 maja jednych z najtrudniejszych zawodów na świecie: Ironman. Sama nazwa mówi wiele o trudnym wyzwaniu, jakie czeka triathlonistów, którzy będą sprawdzać swoją wytrzymałość, pokonując prawie cztery kilometry wpław na otwartym oceanie, następnie jadąc 180 kilometrów na rowerze po nierównym terenie i kończąc na trudnym maratonie, którego trasa prowadzi przez wulkaniczny krajobraz, i którego zaliczenie daje 40 punktów kwalifikacyjnych do mistrzostw świata na Hawajach, przeznaczonych tylko dla prawdziwych „mężczyzn i kobiet z żelaza”.
Playa Grande w Puerto del Carmen jest największym ośrodkiem turystycznym na wyspie oraz miejscem rozgrywania konkursu pływackiego, który jest pierwszym etapem zawodów. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla zawodników, z powodu wiejących zwykle silnych wiatrów, jest etap kolarski, którego trasa biegnie wokół wyspy i wymaga pokonywania różnic wysokości sięgających nawet 2551 metrów wśród zapierających dech w piersiach widoków. Po przejechaniu 180 kilometrów na rowerze triathloniści pozostawiają rowery i przebiegają 42 kilometry na południowy wschód wyspy, gdzie bezkresny ocean wyznacza metę tej bardzo oczekiwanej imprezy.

CZERWIEC
Tenerife Bluetrail, Teneryfa
„Od morza do nieba”. Park Narodowy Teide jest jednym z wielkich atutów tych zawodów, które rozpoczynają się na plaży i zmuszają do wspinaczki na wysokość 3550 metrów, na jeden z najbardziej imponujących szczytów wulkanicznych. Dlatego nosi on miano „najwyższego” biegu w Hiszpanii i jest uważany przez ekspertów od biegów przełajowych za najtrudniejszy ultramaraton przełajowy na Wyspach oraz jeden z najważniejszych w Hiszpanii.
97-kilometrowy ultramaraton przełajowy jest głównym elementem imprezy. Zawodnicy różnych kategorii mogą wybrać jednak trzy alternatywne trasy, a mianowicie 43-kilometrowy maraton, popularny 21-kilometrowy półmaraton lub 8-kilometrowy bieg Bluetrail Challenge organizowany w formule przyjaznej dla osób niepełnosprawnych.
11 czerwca ponad 2300 uczestników spotka się w Santa Cruz de Tenerife, aby pobiec „od morza do nieba”. Zawodnicy z ponad 14 różnych krajów już trenują w ramach przygotowań do „brutalnej” (#Brutal”) edycji biegu Tenerife Bluetrail, będącego kluczową imprezą w międzynarodowym kalendarzu, w ramach której zdobywa się punkty kwalifikujące do udziału w morderczym Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB), uważanym za najtrudniejszy bieg górski na świecie.

LIPIEC
PWA World Tour, Gran Canaria i Teneryfa
„Pasaty pod pełnymi żaglami”. Gran Canaria i Teneryfa będą tego lata gospodarzami dwóch największych imprez w ramach mistrzostw świata w windsurfingu organizowanych przez Professional Windsurfers Association (PWA). Te imponujące zawody odbędą się w Pozo Izquierdo, na południowym wschodzie wyspy Gran Canaria, w miejscu znanym na całym świecie z odpowiednich warunków do windsurfingu, w dniach od 3 do 9 lipca. Na plaży El Arenal prawie zawsze wieje wiatr południowy, który jest z reguły silny i stały. Fale mogą osiągać wysokość niemal trzech metrów, co powoduje, że Pozo Izquierdo jest idealnym miejscem dla utalentowanych windsurferów chcących wykonywać niesamowite skoki i akrobacje.

Kilka tygodni później, w El Médano na południu Teneryfy, odbędą się mistrzostwa świata, których dokładny termin dopiero zostanie potwierdzony. W El Médano stale wieją pasaty, które działają jak magnes na międzynarodową czołówkę windsurferów. Będą oni konkurować ze sobą tego lata w oprawie górskich widoków i złocistych plaż rozciągających się na długości trzech kilometrów.