Wrześniowe festiwale wina na Węgrzech

archiwum visithungary.com

„Nie ma wina nad węgrzyna!”- słynne staropolskie przysłowie jest ciągle aktualne. Od sierpnia do końca września wszystko na Węgrzech kręci się wokół wina. Trasy winiarskie dają możliwość przyjrzenia się produkcji win, poznania muzeów wina oraz degustacji.

Węgierskie wina mają długą tradycję. Historia niektórych regionów winiarskich, jak np. regionu Tokaju, sięga aż 290 roku naszej ery. Na Węgrzech znajdują się 22 regiony winiarskie. Długą tradycję ma trwający przez cały sierpień Festiwal Wina w Balatonfüred. Odbywające się we wrześniu w Badacsony nad Balatonem Święto Winobrania kusi licznymi festynami i paradami.
Szczególną atrakcją jest Europejski Festiwal Pieśni Biesiadnych, który odbędzie się w regionie Villány-Siklós zwanym „Toskanią Węgier”.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w węgierskim kalendarzu jest wrześniowy Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana w Budapeszcie. Jest to największe spotkanie przedstawicieli branży winiarskiej, uatrakcyjnione dodatkowo licznymi imprezami kulturalnymi, koncertami i paradą wszystkich związanych z tą branżą. Na tarasie widokowym Zamku Budańskiego odbędzie się Jarmark i Wystawa Wina, winiarze zaprezentują swoje wyroby publiczności. Wysłuchać będzie można wykładów Akademii Wina połączonych z degustacją. Tradycyjna już parada winiarzy przejdzie przez Most Łańcuchowy na Wzgórze Zamkowe.

Poniżej lista festiwali wina na Węgrzech

5-7 września Sopron www.sopron.hu
5-7 września Noszvaj k.Egeru www.noszvaj.hu
6-7 września Badacsony www.badacsony.hu
10-14 września Budapeszt www.winefestival.hu
12-14 września Hajdúszoboszló www.hajduszoboszlo.hu
12-14 września Zalakaros www.zalakaros.hu
19-21 września Szekszard www.szekszard.hu
27-28 września Gyöngyös k.Egeru www.programturizmus.hu
27-28 września Kőszeg www.koszeg.hu
3-5 pażdziernika Villánykövesd www.szekszardiszuretinapok.hu
3-5 pażdziernika Tokaj www.tokaj-turizmus.hu
3-5 pażdziernika Villány k.Pécs www.villanyiborvidek.hu