Wrocław promuje się na targach krajowych i zagranicznych

archiwum UM Wrocław

Od początku tego roku Wrocław aktywnie promuje się na targach turystycznych w Europie.

Mamy dopiero początek marca, a Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia zorganizowało już prezentację miasta podczas targów w Utrechcie, Pradze, Poznaniu i Wrocławiu. Przed nami jeszcze Berlin w marcu i ponownie Praga w czerwcu.

Międzynarodowe Targi Turystyczne Vakantiebeurs 2016, Utrecht
Między 8 a 16 stycznia oferta Wrocławia prezentowana była na Międzynarodowych Targach Turystycznych „Vakantiebeurs” odbywających się w Utrechcie. To jedne z najważniejszych targów turystycznych na rynku holenderskim i europejskim. Na polskim stoisku narodowym prezentowały się regiony: dolnośląski (z Wrocławiem), małopolski (z Krakowem), śląski oraz biura Simonse i Heritage Hotels ze swoimi ofertami. Pierwszy dzień targów przeznaczony był na wizyty branżowe, w kolejnych dniach dołączyli klienci indywidualni.
Wrocław prezentował swoją ofertę turystyczną i kulturalną oraz najważniejsze wydarzenie sportowe 2017 roku – Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017. Na stoisku były dostępne zarówno materiały informacyjno-promocyjne miasta, jaki i materiały promocyjne najważniejszych atrakcji turystycznych i kulturalnych Wrocławia: Hydropolis, Narodowego Forum Muzyki, Opery, Aquaparku, Humanitarium, Hali Stulecia i Centrum Poznawczego, Panoramy Racławickiej czy ZOO z Afrykarium.
Udział w targach był doskonałą okazją do prezentacji Wrocławia turystom z Holandii, którzy coraz liczniej i częściej odwiedzają nasze miasto. Atrakcją stoiska było spotkanie z holenderskimi dziennikarzami i wręczenie nagród dziennikarzom i blogerom, którzy pisali o Polsce najwięcej. Oferta Wrocławia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły kompleksowej oferty turystycznej: kempingów, połączeń lotniczych i kolejowych, oferty aktywnego wypoczynku, cen pobytów. Najbardziej poszukiwanymi materiałami były przewodniki, mapy oraz broszury informacyjne o atrakcjach Wrocławia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wrocławskie gadżety, w tym krasnale.

Międzynarodowe Targi Turystyczne Holiday World 2017, Praga
Od 15 do 19 lutego Wrocław był obecny na Międzynarodowych Targach Turystycznych Holiday World 2017 w Pradze. Tu również zorganizowano wspólne stoisko narodowe, na którym prezentowały się regiony: dolnośląski (z Wrocławiem) i małopolski (z Krakowem), ze swoimi ofertami dołączyły też Trójamiasto, Opole, Mazury oraz Szczecin. W tym wypadku na wizyty i rozmowy tour operatorów przeznaczono aż dwa dni, w następne dni targi były otwarte dla wszystkich. Obok prezentacji oferty turystycznej i kulturalnej Wrocławia, ważnym punktem były Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017. Na stoisku nie mogło się oczywiście obyć bez folderów, ulotek, map, filmów promocyjnych czy gadżetów miasta oraz partnerów – Hydropolis, Narodowego Forum Muzyki, Opery, Aquaparku, Humanitarium, Hali Stulecia i Centrum Poznawczego, Panoramy Racławickiej czy ZOO z Afrykarium.
Czesi są jedną z liczniejszych grup turystów odwiedzających nasze miasto. Do bliższego poznania naszego kraju zachęcała ich rodaczka, piosenkarka Ewa Farna. Chętnie odwiedzający wrocławskie stoisko Czesi najczęściej zadawali pytania dotyczące atrakcji, m.in. ZOO oraz Hydropolis, oraz połączeń lotniczych i kolejowych, oferty aktywnego wypoczynku, hoteli i cen pobytów. Targi Holiday World to jedne z ważniejszych targów turystycznych na rynku czeskim.

Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2017, Poznań
Na największej imprezie turystycznej w Polsce Wrocław gościł w dniach 17–19 lutego. W Poznaniu rokrocznie prezentowane są najlepsze oferty wyjazdów i nowe produkty turystyczne. Prezentację tour operatorów zawsze uzupełniają wartościowe wydarzenia merytoryczne: konferencje, warsztaty, spotkania biznesowe.
Wrocław promował się na stoisku Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, prezentując ofertę miasta oraz Hydropolis, Narodowego Forum Muzyki, Opery, Aquaparku, Humanitarium, Hali Stulecia i Centrum Poznawczego, Panoramy Racławickiej oraz ZOO z Afrykarium. Realizowano także główny cel promocyjny tego roku, jakim jest przedstawienie projektów i najważniejszych wydarzeń związanych z The World Games 2017. Udział w targach był doskonałą okazją do prezentacji Wrocławia i zaproszenia do naszego miasta turystów z całej Polski.
W tym roku na targach w Poznaniu prezentowało się 300 wystawców z Polski i zagranicy, można było poznać oferty 22 krajów, hale odwiedziło ok. 20 000 zwiedzających, w tym 9 000 specjalistów z branży turystycznej. Jak co roku, aby zachęcić odwiedzających do odwiedzin na stoisku, wystawcy zapewniali liczne atrakcje – można było skosztować regionalnych specjałów i posłuchać występów lokalnych artystów.

Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław, Hala Stulecia
W dniach 24–26 lutego roku Biuro Promocji Miasta i Turystyki UMW uczestniczyło w najważniejszym wydarzeniu targowym w naszym regionie – Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu. Impreza odbywała się w Hali Stulecia. Na odwiedzających wrocławskie stoisko, oprócz rzetelnej dawki informacji i ciekawych materiałów promocyjno-informacyjnych (oferta miasta oraz Narodowego Forum Muzyki, Opery, Hydropolis, Aquaparku, Humanitarium, Hali Stulecia i Centrum Poznawczego, Panoramy Racławickiej, Muzeum Pana Tadeusza oraz ZOO z Afrykarium), czekały liczne konkursy z nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa dzieci, gdzie można było pokolorować wrocławskie krasnale i zagrać w specjalną edycję MONOPOLY JUNIOR KRASNALE. Trwająca trzy dni impreza zgromadziła rzesze osób zainteresowanych szeroko pojętą turystyką – turystów indywidualnych, grupy, rodziny z dziećmi, seniorów, uczniów. Było to wydarzenie dla każdego, kto planuje wakacje, podróż, wycieczkę czy inną formę wypoczynku. W targach udział wzięło ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy.

Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin 2017
Kolejne targi, podczas których zaprezentowana zostanie oferta Wrocławia, odbędą się od 8 do 13 marca w Berlinie. Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia będzie promowało miasto i jego atrakcje wraz z przedstawicielami The World Games 2017. Organizowane od 1966 roku targi ITB w Berlinie to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych spotkań światowej branży turystycznej. Każda kolejna edycja targów gromadzi nie tylko przedstawicieli branży turystycznej, ale również reprezentantów rządów, samorządów i regionów, członków korpusu dyplomatycznego, polityków oraz przedstawicieli biznesu. Uczestnictwo w ITB Berlin jest niezbędne do śledzenia aktualnych trendów w turystyce. Podczas targów można wziąć udział w licznych seminariach i kongresach organizowanych m.in. przez Światową Organizację Turystyczną UNWTO.
Wrocław będzie prezentował swoją ofertę na stoisku stanowiącym element narodowego stoiska polskiego, przygotowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Oprócz dystrybucji materiałów informacyjno-promocyjnych: przewodników po mieście, planów turystycznych Wrocławia, broszury informacyjnych i gadżetów, na stoisku przedstawiciele The World Games 2017 będą zapraszać odwiedzających do wzięcia udziału w tej najważniejszej w tym roku imprezie sportowej odbywającej się we Wrocławiu.
Co roku oferta Wrocławia cieszy się dużym powodzeniem. Jej głównymi odbiorcami są ludzie młodzi zainteresowani wydarzeniami w mieście, ale stoisko odwiedzają również osoby starsze (kolejne pokolenia mieszkańców przedwojennego Wrocławia) zainteresowane tzw. turystyką sentymentalną.
Ogólny opis targów:
na powierzchni ponad 153 tys.m2, w 26 halach targowych swoją ofertę prezentuje ok. 11 000 wystawców z ponad 180 krajów świataok. 200 tysięcy osób odwiedzających targiPonadto, dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim materiały Wrocławia prezentowane były na targach turystycznych w Wiedniu (12–15 stycznia) oraz przez Polską Organizację Turystyczną na targach IMTIM 2017 odbywających się w Tel Avivie (7–8 lutego).