Wracający z Turcji do Polski – bez kwarantanny

Z Turcji wrócimy bez konieczności kwarantanny
Hagia Sofia/fot. MM

Od soboty Polacy wracający z Turcji nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny. Będą za to mieli obowiązek wypełnienia tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego. 

Podczas konferencji prasowej, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że wjazd do Polski będzie możliwy tylko z wypełnioną elektroniczną kartą lokalizacji podróżnego.

Jak podała PAP, Piotr Wawrzyk dodał, że zmienia się też lista krajów, z których można wjechać do Polski bez kwarantanny. Dotąd takie zwolnienie obowiązywało jedynie wracających z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub strefy Schengen. Piotr Wawrzyk poinformował, że dzięki wprowadzeniu nowych zasad kwarantanny nie będą musieli jej odbywać podróżni wracający z Turcji.

W sobotę weszło w życie zmienione rozporządzenie, które modyfikuje zasady wjazdu do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

Według Wawrzyka najważniejsze są dwie modyfikacje. Pierwsza, to ta, że będzie obowiązek wypełnienia tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego. Każdy podróżny powinien wypełnić ją przed wyjazdem. Jeśli nie będzie to możliwe, to personel pokładowy w samolotach będzie rozdawał i zbierał karty wypełnione odręcznie przez pasażerów. Jak podkreślił wiceminister, ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do Rzeczpospolitej pod względem epidemiologicznym, pandemicznym.

Drugą zmianą jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jak stwierdził Piotr Wawrzyk, „teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym Polska ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny, nie będą musiały odbywać tej 10-dniowej kwarantanny.”

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dodał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży.

Jak podkreślił: „Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją. Osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały tam przez okres izolacji.”

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center