Brak kwarantanny dla niezaszczepionych ma znaczenie. Turcja wróciła do gry

Kapadocja Turcja
Kapadocja / fot. MM

Od 10 lipca Polacy powracający do kraju z Turcji są zwolnieni z kwarantanny. Ogłoszenie tej decyzji przez polski rząd spowodowało, że zainteresowanie ofertami w Wakacje.pl w porównaniu z innymi kierunkami wyraźnie wzrosło.

Decyzja polskiego rządu była pozytywnym sygnałem dla osób planujących zagraniczne wakacje. Już w sobotę, 10 lipca, czyli zaraz po ogłoszeniu informacji przez wiceministrów zdrowia i spraw zagranicznych na briefingu dla mediów, użytkownicy serwisu Wakacje.pl częściej niż przed tygodniem przeglądali oferty wyjazdów do Turcji.

“Od momentu ogłoszenia decyzji przez polski rząd klienci coraz częściej pytają o wakacje w Turcji, a zainteresowanie kierunkiem na portalu w porównaniu z innymi krajami wzrosło w weekend o 176 procent” – mówi Anna Podpora, kierownik produktu w Wakacje.pl.

Ultra all-inclusive i plany na jesień

Ceny wyjazdów do Turcji w szczycie sezonu zaczynają się od 1361 zł w trzygwiazdkowym hotelu z wyżywieniem w formie all inclusive (pobyt 7 dni, wylot z Gdańska). Za wakacje w hotelu o standardzie 4 gwiazdek w formule ultra all inclusive zapłacimy co najmniej 1549 zł, a przy 5 gwiazdkach 2057 zł, także w opcji all inclusive. Kiedy jednak spojrzymy na propozycje wybierane najczęściej przez użytkowników Wakacje.pl, w pierwszej trójce pojawiają się obiekty pięcio- i czterogwiazdkowe.

“Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pobyty w hotelach pięciogwiazdkowych z wyżywieniem w formie all inclusive lub nawet ultra all inclusive, z których Turcja słynie. Widzimy też, że Polacy myślą o przedłużeniu wakacji, a wiele osób rozważa wyjazd jesienią” – podkreśla Anna Podpora –

Ze statystyk Wakacje.pl wynika, że średni wydatek na wyjazd do Turcji to 8410 zł na rezerwację (średnio na rezerwację przypada 2,8 osoby). Dla porównania rok temu było to 6399 zł (średnio na 2,6 osoby), dwa lata temu 8235 zł (średnio na 2,7 osoby).

Szczyt sezonu należy do rodzin i par

Na wakacje do Turcji w szczycie sezonu najczęściej wyjeżdżają rodziny z dziećmi. W analizowanym okresie obejmującym wyloty od 12 lipca do 31 sierpnia tego roku takie rezerwacje odpowiadają za 44,5 procent całkowitej sprzedaży. Na drugim miejscu znalazły się pary, na które przypadało 35,65 procent rezerwacji. – Turcja jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi nie tylko mogą spędzać czas na plaży i kąpać się w ciepłym morzu, ale też korzystać z wielu atrakcji, jakie oferują tamtejsze hotele. Mam na myśli aquaparki, które są wizytówką wielu resortów, ale też minikluby czy bogate programy animacyjne – wymienia Anna Podpora.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska uzgodniła z Turcją wspólną deklarację w zakresie współpracy turystycznej. Wynegocjowane memorandum tworzy ramy dotyczące zapewnienia przez obie strony bezpieczeństwa (specjalne turystyczne programy i konkretne destynacje objęte zasięgiem terytorialnym: Antalya, Aydın, Muğla i İzmir) w zakresie podróżowania.

Turcja pierwszym krajem spoza UE nieobjętym kwarantanną

“Wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego 10-dniowego okresu kwarantanny “– zaznacza Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Dalsze informacje na temat krajów, które uzgodnią z Polską takie zasady, będą podawane na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MSZ.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie gov.pl osoby powracające z Turcji, które nie są zaszczepione i nie posiadają dokumentu potwierdzającego przebycie covid-19, by nie podlegać kwarantannie, muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni, na których została nałożona kwarantanna, będą mogli do 48h po przekroczeniu granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny:

• Rodzaj testu: RT-PCR lub antygenowy wykonany przez laboratorium wpisane na listę laboratoriów COVID
• Testy nie są finansowane ze środków publicznych.

Wracający z Turcji do Polski – bez kwarantanny

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center