Wracają biesiady w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

fot. archiwum Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Postindustrialna przestrzeń plenerowa przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie ponownie zacznie tętnić życiem. Wzorem dawnych biesiad robotniczych, już w najbliższą sobotę 13 sierpnia o godzinie 17:00 rozpocznie się wydarzenie pn. Bielnik po robocie z cyklu „W sobotę po wypłacie”. Wstęp bezpłatny.

Na wzór tradycyjnych zabaw, które odbywały się dawniej w nieistniejącym już Parku na Rudzie, gdzie w muszli koncertowej grała orkiestra fabryczna, odbywały się występy komediantów oraz liczne gry i zabawy, na poprzemysłowym terenie przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się międzypokoleniowa biesiada.

Jacek Czubak, pełnomocnik prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, powiedział: „„Nazwa wydarzenia nie jest przypadkowa. Biesiada z cyklu „W sobotę po wypłacie” nawiązuje do tradycji cyklu życia robotników XIX-wiecznej osady fabrycznej, gdzie w ówczesnej nomenklaturze przyjęło się, że „niedzielę zaczynano świętować już w sobotę po wypłacie”, z racji tego, że dawniej pracownicy fabryki otrzymywali pensje w formie tygodniówek”.

Na odwiedzających wydarzenie będą czekać koncerty muzyczne wraz z potańcówką, a także strefa pokazu gotowania „Smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej” oraz animacje i zabawy dla najmłodszych.

Wyjątkowym punktem wydarzenia będzie otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”, prezentującej 40 fotografii, które przedstawiają byłych pracowników żyrardowskich Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Zdjęcia zostały wykonane w latach 2019-2020 w miejscach ich dawnej pracy, w otoczeniu budynków pofabrycznych, które w większości z biegiem lat zmieniły swoje przeznaczenie. Wystawa zostanie wzbogacona o możliwość wysłuchania audio wspomnień osób pracujących w zakładach, którzy z nostalgią wracają do lat spędzonych w fabrycznych murach. Wystawę będzie można oglądać do końca listopada br., a wstęp na nią będzie bezpłatny.

Zadanie publiczne pn. „W sobotę po wypłacie…” – międzypokoleniowy projekt nawiązujący do tradycji kultury robotniczej przełomu XIX i XX wieku związanej z rozwojem Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, realizowane przez Fundację Fabryka Feniksa, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Muzeum Lniarstwa zaprasza na kolejną edycję projektu „Śladami mistrzów żakardowych”