Muzeum Lniarstwa zaprasza na kolejną edycję projektu „Śladami mistrzów żakardowych”

fot. Muzeum Lniarstwa

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie rozpoczęło drugą edycję projektu „Śladami mistrzów żakardowych”. W trakcie wydarzenia odbędą się bezpłatne cykle warsztatów ginących zawodów, podczas których uczestnicy poznają poznać tajniki pracy na tkalni.

Organizatorzy zapraszają również do wzięcia udziału w konkursie graficznym pt. „Jacquard design” na zaprojektowanie nowego wzoru tkaniny żakardowej, która zostanie następnie utkana na muzealnym krośnie. Konkurs potrwa do 31 lipca, a na laureata czeka nagroda rzeczowa o wartości 1 tys. zł.

Tajemniczo brzmiące pojęcia jak cewiacz, wiązacz czy brakarz to nic innego jak zawody wykonywane dawniej na tkalni żyrardowskiej fabryki lnu. Podczas organizowanych przez Muzeum Lniarstwa warsztatów, byli pracownicy Zakładów Lniarskich podzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem w zakresie pracy wykonywanej na danych stanowiskach.

Będzie to niepowtarzalna okazja by nauczyć się cewić wątek, wiązać osnowę na krośnie, uruchomić krosno i poprowadzić produkcję tkania czy nauczyć się przeglądania i klasyfikowania tkanin. Na uczestników czekają cztery tematy warsztatów, które odbędą się w lipcowe soboty (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia):

09.07. | 11:00-15:00 | Śladami cewiacza

16.07. | 11:00-15:00 | Śladami wiązacza osnów

23.07. | 11:00-15:00 | Śladami tkacza

30.07. | 11:00-15:00 | Śladami brakarza

Konkurs na najciekawszy projekt wzoru tkaniny żakardowej

Za sprawą realizowanego projektu, dziedzictwo kulturowe Żyrardowa, które jest tak silnie zakorzenione w lokalnej świadomości, stanie się inspiracją do twórczego i artystycznego podejścia do tradycji. Żyrardowskie muzeum postanowiło połączyć historię miasta poprzemysłowego oraz żyrardowskiego wzornictwa poprzez organizację drugiej edycji konkursu „Jacquard design” na najciekawszy projekt wzoru tkaniny żakardowej. Wyłoniony w drodze konkursu deseń posłuży do utkania tkaniny żakardowej podczas pokazowych warsztatów tkania, prowadzonych w okresie sierpień-październik na krosnach stanowiących eksponaty Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

„Konkurs skierowany jest do osób pełnoletnich. Nie trzeba być profesjonalnym grafikiem, żeby wziąć w nim udział. Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń wszystkich kreatywnych mieszkańców, którzy mają pomysł na stworzenie nowego wzoru tkaniny żakardowej.” – mówi Jacek Czubak, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Zgłoszenia w konkursie należy dostarczyć w terminie do 31 lipca 2022 do godz. 18:00. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa różne projekty, które zostaną poddane ocenie jury. A jest o co walczyć! Wśród nadesłanych prac zostanie wyłoniony laureat, który otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 1 tys. zł.

Projekt „Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Jest to kolejne już z rzędu dofinansowanie, które Muzeum Lniarstwa otrzymało z tego ogólnopolskiego programu dotacyjnego, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.