Włoskie skutery pod Gubałówką

archiwum PKL

W najbliższy piątek, 14 czerwca, przy dolnej stacji kolei PKL na Gubałówkę zaparkują zabytkowe skutery Lambretta. Prezentacja jednośladów stanowi część europejskiego zlotu entuzjastów tych pojazdów.

Przez trzy godziny, od 13:30 do 16:30, przy dolnej stacji kolei na Gubałówkę miłośnicy motoryzacji będą mogli podziwiać skutery członków klubu Lambretta z całego świata. Swoje jednoślady zaprezentują fani tej marki z Europy, USA, Australii czy Wietnamu. To wyjątkowa okazja by zobaczyć świetnie zachowane modele sprzed lat i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL, powiedział: „Zlot fanów Lambretty daje nam możliwość, by pokazać piękno polskich gór i promować Zakopane wśród obcokrajowców. Oczywiście prezentacja skuterów to także gratka dla mieszkańców miasta, szczególnie tych zainteresowanych motoryzacją.”

Produkcja skuterów Lambretta rozpoczęła się w latach 40., zaraz po II wojnie światowej, a ich pierwsze modele były przede wszystkim odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na szybki i tani środek lokomocji. Założyciel firmy tworząc projekt skutera zainspirował się konstrukcją lekkich motorynek używanych w czasie wojny przez spadochroniarzy. Tak, jak modele konkurencyjnej marki Vespa, skutery Lambretta bardzo szybko zyskały dużą popularność.

Prezentacja skuterów pod Gubałówką jest częścią imprezy pod nazwą ,,30 EUROLAMBRETTA – Zakopane 2019’’.

Zloty odbywają się każdego roku w najpiękniejszych zakątkach Europy i przyciągają właścicieli skuterów z całego świata. Podczas tej edycji wydarzenia Zakopane odwiedzi około tysiąca gości.

Grzegorz Sojka, prezes Lambretta Club Polska, podkreślił: „W tym roku obchodzimy 30-lecie spotkań europejskich oraz 20-lecie imprezy entuzjastów marki w Polsce. Jak zawsze jest to dobry moment nie tylko na integrację miłośników włoskich skuterów, ale także na zwiedzenie atrakcyjnych turystycznie miejsc.”

Partnerem europejskiego zlotu „30-TA EUROLAMBRETTA Zakopane 2019” są Polskie Koleje Linowe.