Włosi odpowiadają agentom: obostrzenia nie dotyczą dzieci rodziców z certyfikatem

Maso Corto Italy
Maso Corto Italy

W odpowiedzi na apel prezesa zarządu OSAT, Ambasada Włoch udzieliła odpowiedzi dotyczącej złagodzenia przepisów wjazdowych dla dzieci.

Nieletni od siódmego do osiemnastego roku życia są zwolnieni z kwarantanny przy wjeździe na teren Włoch, pod warunkiem, że będą w posiadaniu negatywnego wyniku testu na obecność wirusa Covid-19, wykonanego przed przyjazdem do kraju oraz będą podróżować w towarzystwie rodzica/ów będącego/cyh w posiadaniu ważnego certyfikatu o odbytym szczepieniu lub ozdrowieniu.

Poniżej pełna odpowiedź Ambasady Włoch:

Szanowny Panie Prezesie,

przede wszystkim pragniemy poinformować Pana, iż jesteśmy świadomi zagadnienia, które przedstawia Pan w swoim liście. Otrzymujemy bowiem liczne powiadomienia dotyczące kwestii poruszonej przez Pana. W każdym przypadku udzielamy wyczerpującej odpowiedzi i przekazujemy informacje, które, jak mamy nadzieję, mogą okazać się przydatne:

1)     zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami (nie można obecnie przewidzieć, jakie środki zostaną przyjęte w lutym, kiedy większość polskich turystów uda się do Włoch na ferie zimowe), nieletni w wieku od 7 do nieukończonego 18ego roku życia są zwolnienie z kwarantanny przy wjeździe na teren Włoch, pod warunkiem, że:

będą w posiadaniu negatywnego wyniku testu na obecność wirusa COVID, wykonanego przed przyjazdem do Włoch (24 godziny w przypadku testu antygenowego; 48 godzin w przypadku testu molekularnego PCR)

oraz

podróżują w towarzystwie rodzica/ów będącego/cyh w posiadaniu ważnego certyfikatu o odbytym szczepieniu lub ozdrowieniu

2) jeśli chodzi o korzystanie z tzw. paszportu covidowego dla różnego rodzaju działalności, wszystkie szczegółowe informacje są opublikowane na następującej stronie https://www.dgc.gov.it/web/faq.html#gpr

Odnośnie konkretnych sytuacji, jakie mogą mieć miejsce w przypadku nieletnich obywateli polskich, którzy nie mogą otrzymać w Polsce tzw. dawki przypominającej, zachęcamy do kontaktu z Ambasadą RP w Rzymie/Konsulatem RP w Mediolanie, które to placówki udzielą odpowiedniego wsparcia.

Ponadto, przypominamy, że możliwe jest skorzystanie bezpośrednio z kontaktów podanych przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Włoch dostępnych w sieci na stronie:  https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&id=5411&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto

Pragniemy podkreślić, że w związku z trwaniem pandemii oraz nagłym wzrostem w ostatnich tygodniach rozprzestrzeniania się tzw. wariantu omicron, wszystkie wyżej wymienione środki są stosowane do wszystkich, zarówno obywateli włoskich, polskich czy pochodzących z każdego innego kraju, bez żadnego rozróżnienia. Wynika to z konieczności kontynuowania prowadzenia aktywności gospodarczych z jednoczesną ochroną zdrowia publicznego. Niestety, nadal żyjemy w trudnych warunkach, które nie pozwalają na dowolne wykonywanie wszystkich czynności, do których byliśmy przyzwyczajeni i które wszyscy lubimy. Szczerze wierzymy, że ograniczenia, jeszcze dziś konieczne, pozwolą nam wkrótce ponownie cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie turystyka, zarówno we Włoszech jak i w Polsce zazwyczaj oferuje.

W nadziei, że powyższe informacje okażą się przydatne, przesyłamy serdeczne pozdrowienia.

OSAT apeluje do Włochów o złagodzenie przepisów wjazdowych dla dzieci