Wizz Air – mamy już 100 samolotów

archiwum Wizz Air

Linia lotnicza Wizz Air świętuje umieszczenie 100. samolotu w swojej flocie.

Aby uczcić to wydarzenie, w Budapeszcie zaprezentowano specjalne malowanie jednego z samolotów WIZZ, Airbusa A321.
W czasie 14-letniej historii Wizz Air flota linii rozwijała się i obecnie liczy już 100 samolotów. Z niskokosztowych lotów skorzystało w sumie 155 milionów pasażerów. W planach rozwoju przewoźnika jest realizacja zamówienia na 268 samolotów do końca 2026 roku, przewożenie 100 milionów pasażerów rocznie zatrudniając zespół 10000 pracowników.

Samoloty w nowoczesnej flocie WIZZ mają średnio 4,6 lat. Do 2023 roku 75 proc. miejsc w Wizz Air będzie odbywać się na pokładach samolotów Airbus A321. Dalsze zmiany rozpoczną się w 2019 roku, gdy Wizz Air rozpocznie dostawę pierwszego z 256 samolotów z rodziny Airbus A320neo, samolotu, którego nowej generacji silniki zapewnią dodatkowe 10 proc. oszczędności w porównaniu z obecnym modelem Airbus A321ceo. Samolot będzie napędzany silnikami Pratt & Whitney PW1100G-JM, najbardziej przyjaznymi dla środowiska i najcichszymi silnikami w swojej klasie, które w porównaniu z A321ceo zapewnią redukcję spalania o co najmniej 16 proc.

József Váradi, prezes Wizz Air powiedział: “Kiedy założyliśmy Wizz Air w 2004 roku, wiedzieliśmy, że nasza linia lotnicza będzie zmieniać ludzkie życie, sprawiając, że podróże lotnicze będą dostępne dla większej liczby osób niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze bezwzględne skupienie na osiągnięciu najniższych możliwych kosztów operacyjnych, a więc zapewnienie najniższych cen na rynku, sprawiło, że Wizz Air stał się linią z flotą liczącą 100 samolotów zaledwie 14 lat po naszym pierwszym locie. Jeszcze bardziej imponujący rozwój nastąpi na początku 2019 roku, ponieważ czekamy na dostarczenie Airbusa z rodziny A320neo. Dzięki ciągłemu wsparciu naszych partnerów, firm Airbus i Pratt & Whitney, będziemy dążyć do naszych celów, aby być niekwestionowanym liderem w zakresie niskich kosztów i jedną z pięciu najlepszych linii lotniczych w Europie, zapewniając ciągłe i niepowtarzalne możliwości podróżowania w najniższych cenach dla jeszcze większej liczby pasażerów.”

Eric Schulz, dyrektor handlowy w firmie Airbus, dodał: „Wizz Air rozpoczął swoje pierwsze operacje na samolocie Airbus 14 lat temu. Od tego czasu linia osiągnęła prawdziwy sukces i jesteśmy dumni, że odegraliśmy ważną rolę w tej podróży, dostarczając najbardziej efektywny samolot przy zapewnieniu najniższych kosztów operacyjnych połączonych z nieporównywalnym komfortem w najszerszej kabinie wąskokadłubowego samolotu na świecie.”

Jessica Villardi, wiceprezes ds. regionu Europy, Rosji i państw WNP w Pratt & Whitney, skomentowała: „Nasze silniki V2500 pracują dla Wizz Air od pierwszego lotu w 2004 roku i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wyposażyć również setny samolot we flocie. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z WIZZ w najbliższych latach.”