Emirates chcą przewieźć 70 milionów pasażerów

Linie Emirates przewidują, że w roku 2020 obsłużą aż 70 milionów pasażerów.

Plany zostały ogłoszone przez Prezesa Linii Emirates Tima Clarka na prezentacji dla delegatów Bureau International des Expositions (BIE), którzy odwiedzali ZEA w celu podjęcia ostatecznego wyboru miasta-gospodarza World Expo 2020, który przy tej okqzji powiedział: „Do 2020 roku będziemy mieli ponad 250 samolotów obsługujących około 70 milionów pasażerów na sześciu kontynentach. Uczyni to nas największą linią lotniczą na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego. Bycie największą linią lotniczą na świecie nie jest jednak naszym końcowym celem. Zawsze było nim łączenie podróżnych z całego świata z Dubajem i innymi miejscami na ziemi za pomocą zaledwie jednej przesiadki w naszym hubie. Strategiczne położenie Dubaju daje nam możliwość obsłużenia prawie 90 proc. światowej populacji bezpośrednimi połączeniami. Nasza lokalizacja jest naszą największą zaletą. Przywódcy Dubaju zdawali sobie z tego sprawę od samego początku i właśnie dlatego Emirates inwestują w zaawansowane, długodystansowe maszyny, a Dubaj przez lata inwestował w rozwój infrastruktury dla międzynarodowego handlu i turystyki”.

Dziś Emirates obsługują blisko 3200 międzynarodowych lotów tygodniowo do 135 miejsc w 76 krajach. Od stycznia 2012 przewoźnik otworzył połączenia do 20 miast, przynosząc nowe możliwości handlowe i turystyczne do Dubaju i pozostałych miejsc w siatce Emirates. Jeszcze przed końcem tego roku przewoźnik otworzy połączenia do Konakry (27 października), Sijalkot (5 listopada) i Kabulu (4 grudnia). 

Emirates są obecnie największym na świecie operatorem Airbusów A380 i Boeingów 777. Przewoźnik złożył już zamówienie na kolejno 53 i 64 maszyny z tych dwóch modeli. Do 2020 roku Emirates będą posiadały w swojej flocie ponad 250 samolotów.

Wzrost ruchu pasażerskiego na Międzynarodowym Lotnisku w Dubaju zwiększył się znacznie w minionej dekadzie, gdy liczba pasażerów podwoiła się z 24,8 miliona w 2005 roku do 47,2 miliona w 2010 roku. W zeszłym roku, lotnisko obsłużyło 57 milionów pasażerów z 225 kierunków, podróżujących na pokładach ponad 140 linii lotniczych, w tym także Emirates. W 2020 roku Dubaj spodziewa się ponad 20 milionów odwiedzających, a infrastruktura lotniska jest przygotowywana do zaspokojenia tego popytu. W 2008 roku otwarty został Terminal 3 dedykowany operacjom linii Emirates, a ostatnio otwarta Hala A przeznaczona jest do obsługi Airbusów A380 Emirates. Tym samym przewoźnik jest jedynym na świecie podmiotem obsługującym terminal dedykowany dla A380.