Wiedeń ułatwia przesiadkę na rowery miejskie

Gewista

Wiedeń od lat korzysta z systemu rowerów miejskich Citybike. Obecnie dostępnych jest 1 500 rowerów. Można je wypożyczyć w 121 stacjach rowerowych.

W godzinach szczytu może się jednak zdażyć, że wszystkie są wypożyczone. Dlatego od niedawna na ekranach reklamowych w środkach transportu publicznego pojawia się aktualna informacja o dostępności rowerów na najbliższym przystanku.

Sieć rowerów miejskich, Citybike Wien, w ostatnich latach bardzo się rozrosła. Nadeszła więc pora, aby zintegrować ten system z systemem transportu publicznego w Wiedniu. Od września wykorzystywane są do tego ekrany reklamowe w tramwajach czy autobusach, które dzięki specjalnemu oprogramowaniu i połączeniu z serwerem systemu Citybike, dostarczają informacji o dostępności rowerów miejskich przy najbliższym i kolejnych przystankach.

Eduard Winter, dyrektor wiedeńskiego przędsiębiorstwa komunikacyjnego „Wiener Linien”, powiedział: „Kombinacja różnych środków transportu cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego oprócz informacji o możliwości przesiadki i czasu oczekiwania na inny środek transportu, dodano informację o ilości wolnych rowerów miejskich i to uaktualnianą na bieżąco.”

Franz Solta, dyrektor Infoscreen, dodał: “W roku ubiegłym system Citybike zarejestrował ponad milion wypożyczeń. Nie każdy jednak jeździ rowerem i tym większy skutek uboczny wyświetlanych informacji. W ten sposób pokazujemy prawie 500 milionom pasażerów autobusów i tramwajów rocznie, że istnieje również publiczny transport indywidulany, który jest tani, przyjazny dla środowiska i korzystny dla zdrowia”.