Wiedeń – 54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Viennale

Alexi Pelekanos

20. października 2016 r. w Wiedniu rozpoczęła się 54. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Viennale. Tegoroczny festiwal to 14 dni święta kina, w trakcie którego zostanie pokazanych 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych.

Każdego roku pod koniec października w austriackiej stolicy – Wiedniu odbywa się festiwal filmowy – Viennale, co prawda w miejskiej atmosferze ale o międzynarodowym wymiarze. Viennale, to największy austriacki festiwal filmowy oraz jednocześnie jeden z najbardziej wartościowych i najważniejszych w kontekście europejskim. Liczni goście z Austrii oraz z zagranicy zapewniają jego międzynarodowy charakter.
Viennale to z jednej strony festiwal dla szerokiej publiczności zainteresowanej filmem, z drugiej to próba przekazu stanu międzynarodowej kultury filmowej na wysokim estetycznym i politycznym poziomie oraz dyskusja nad jego kondycją. Taka kombinacja tworzy niepowtarzalny charakter i wyjątkowość wiedeńskiego festiwalu.

Coroczny program główny festiwalu to wybór nowych prac filmowych, produkcje krajowe, po części też międzynarodowe, przykłady żywej kinematografii, estetycznego uporu i politycznej aktualności. Obok filmów fabularnych we wszystkich formach, rodzajach i narracji, Viennale poświęca szczególną uwagę filmom dokumentalnym, jak też eksperymentalnym dziełom i pracom z dziedziny crossover. Dla wielu reżyserów Viennale to jedyna możliwość zaprezentowania swojej twórczości w Austrii, ponieważ tylko nieliczne filmy z programu festiwalu trafiają w sposób cykliczny do kin.

Polski akcent w ramach festiwalu zapewni film fabularny Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”.
Filmowy program festiwalu jest uzupełniony prze liczne imprezy towarzyszące: koncerty, wystawy, wieczory autorskie.